НЕСАМОВИТИЙ ВІССАРІОН

 
 

НЕСАМОВИТИЙ ВІССАРІОН
Росія й услід за нею Україна не зауважили однієї ювілейної дати.

11 червня 1811 року народився Віссаріон Бєлінський, “несамовитий Віссаріон”, як його називали сучасники.

Минуло двісті років, а кращого літературного критика й досі годі назвати. Віссаріон Бєлінський вів за собою літераторів, а не плівся в хвості літературного процесу. З його думкою здебільшого не погоджувалися, але змушені були прислухатися.

Здавалося, він був вродженим літературним критиком. Теоретично він знав, як має бути написаний той чи інший художній твір. Але коли сам спробував видавати щось власне, сокровенне, потерпів крах. Практика опинилася по різні боки барикад з теорією.

Сучасному літературознавству бракує “несамовитості” Віссаріона Бєлінського. Ця риса не має нічого спільного з паплюженням одних і возвеличенням інших авторів – як правило, на замовлення. Літературний критик у нас перетворився на слухняного виконавця чужої волі. Самоцензура більше притаманна, власне, йому, ніж журналістові. А той, хто наважиться бодай чесно висловити суб’єктивні думки (бо всі думки суб’єктивні), може не дочекатися своєї рецензії на шпальтах того чи іншого видання.

Сучасний критик не веде літераторів за собою, як це робив Віссаріон Бєлінський, а обслуговує або їх, або так звану творчу еліту, яка живе за своїми правилами, що далекі від законів творчості й порядності.

Для України Віссаріон Бєлінський – ворог. Не було нещаднішого критика українства, ніж “несамовитий Віссаріон”. Взагалі-то українства як такого для нього не існувало. І якщо наші вороги – російські великодержавні шовіністи – ще вряди-годи читають Бєлінського, то наші так звані націоналісти, мабуть, і не розуміють, з ким мають справу. А ворога треба знати в обличчя, треба його читати, виробляти аргументи, аби в сучасних умовах заперечувати тим, хто підняв антиукраїнця - “несамовитого Віссаріона” - на свій щит.

 

13 червня 2011Создан 13 июн 2011  Комментарии       
Всего 1, последний 6 лет назад
Тетяна Мілєвська 11 июл 2011 ответить
Сучасний критик, а почасти і літератор, обслуговують один одного та владу, як останні...
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником