ФАНТАСТИЧНА РЕАЛЬНІСТЬ

 

ФАНТАСТИЧНА РЕАЛЬНІСТЬ
Джин Брюер. Планета Ка-Пекс

Що ми знаємо про душевно хворих людей? Практично нічого.
Звісно, зіштовхувались з ними в реальному житті або бачили фільми про них чи читали книги. “Політ над гніздом зозулі” – мабуть, найяскравіше відображення життя цих людей.
“Планета Ка-Пекс” – з тієї ж серії, хоча, можливо, більш витончена і людяна.
Спочатку все сприймається як добротна фантастика, змішана з реаліями нашого життя, але під кінець розумієш, що це ніяка не фантастика, а лише сувора реальність. Якщо й є фантастика, то лише в наших мізках.
Головний герой Роберт Портер, якого лікують у психіатричній лікарні, придумав собі планету Ка-Пекс, на якій він буцімто народився, а тепер час від часу відвідує Землю. Зрештою, ми дізнаємося про справжню причину хвороби прота, як він сам себе називає, - і це знову ж таки сувора реальність нашого життя.
Проте автор дає нам зрозуміти, що все-таки фантастика, ілюзії, мрії є рушійними силами реальності. Попри встановлення діагнозу Робертові Портеру залишається багато загадок щодо його непередбачуваних і геніальних здібностей. Письменник ненав’язливо підводить нас до думки, що, може, божевільні і справді є вільними Божими людьми, і ще не знати, кому більше поталанило в цьому житті: тим, хто лікується в спеціальних психіатричних закладах, чи тим, хто на волі й вважає себе цивілізованою людиною.
Для Роберта Портера його планета Ка-Пекс є ідеальною. Там нема урядів, грошей, сексу, інших важливих для мешканців планети Земля речей, через які стаються страшні трагедії. Кохання теж відсутнє, бо якщо його нема, то не приходять розчарування, коли його втратиш. На планеті Ка-Пекс усі вільні, і капексіанці займаються тим, чим хочуть. Це така собі своєрідна комуністична утопія, яка виникає в мізках багатьох людей уже багато тисячоліть.
Фантастика фантастикою, але людей тягне до реального життя. Тому в своїх видіннях Роберт Портер усе-таки час від часу повертається із планети Ка-Пекс на планету Земля. Тут він попри трагічність свого життя знаходить багато цікавого і потрібного йому. Але коли реальність знову стає нестерпною, повертається у своїх видіннях на омріяну планету Ка-Пекс.
Роберт Портер – талановита людина. Хвороба виснажила його, але не вбила людського. Він допомагає іншим хворим, які позбуваються психічних недуг, виходять із лікарні і живуть повноцінним життям. Ось лише самому собі прот не здатний допомогти. Безсильними виявились і лікарі, які розшифрували його, встановили діагноз і призначили лікування. Проте таємниця його загадкової людської душі так і залишилася незбагненною, бо такою ж незбагненною і фантастичною є реальність.
Якщо в суспільстві панує настороженість і певне негативне ставлення до душевно хворих людей, то книга Джина Брюера “Планета Ка-Пекс” пронизана людяністю. Через весь роман червоною ниткою проходить думка, що всі люди рівні, а хворі мають право на нормальне людське ставлення до себе.

Анатолій ВЛАСЮК

28 квітня 2015 рокуСоздан 28 апр 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником