ТУСТАНЬ №22

 

ТУСТАНЬ №22
Читайте tustan.io.ua - сайт газети “Тустань”

 

N22 (603) 2 - 8 серпня 2012 року Ціна 1 гривня 

www. tustan.io.ua; е-mail:vlasjuk60@i.ua; тел. 067-3678019 

 

Провінційний щоденник

 

ТРАЯН

 

Вдруге за останні п’ять років румунам не вдалося відправити у відставку свого президента.

Якщо 2007-го року на референдум з приводу імпічменту Траяна Бесеску прийшло понад 50 відсотків виборців, три чверті з яких висловили йому довіру, то минулої неділі, 29 липня, картина була зовсім іншою. До урн для голосування з’явилося лише 46 відсотків з числа тих, хто має право голосу. І хоча 80 відсотків з них висловилися за те, щоби президент пішов у відставку, все ж референдум визнали недійсним, бо на нього з’явилося менше 50 відсотків виборців.

“Траянський” кінь імпічменту витає в стінах українського парламенту. Арсеній Яценюк, здається, вже переконав самого себе, що Януковичу оголосять імпічмент. Щоправда, для цього треба набрати 226 голосів так званої демократичної більшості. А цю цифру можна поставити під сумнів, коли бачиш, як бездарно (чи за гроші?) так звана об’єднана опозиція здає мажоритарні округи, повключала в списки недалеких людей, викресливши з них знакові постаті. Для імпічменту треба ще прийняти закон про нього. Партія регіонів, якщо й здобуде більшість, навряд чи виявить бажання це зробити. Насамкінець потрібні триста голосів народних депутатів України, аби підтвердити імпічмент Януковичу.

Епопея з імпічментами в Румунії підтверджує, що якщо йти за демократичною традицією, то це не так просто зробити. Сподіватися на революцію, на кшталт Помаранчевої, теж не доводиться. Різні експерти дають протилежні точки зору на хід подальших подій. Одні кажуть, що цей парламент довго не протягне, що відбудуться події, які прискорять відставку президента. Інші більш песимістично ставляться до цього. За їхніми словами, Янукович втілюватиме в життя обіцяну “стабільність”, а термін дії парламенту може розтягнути на сім років.

Як би там не було, а імпічмент - це наразі тупиковий хід, який нам пропонує об’єднана опозиція. Треба вичавити все можливе з парламентських виборів, не дивлячись на “чорну зраду” лідерів об’єднаної опозиції, і на місцях щодня створювати режиму Януковича такі умови, аби українським окупантам було некомфортно жити на нашій землі.

Анатолій ВЛАСЮК

 

 

 

 

 

 

 

Борислав від техногенної катастрофи рятує роза вітрів

 

 

У Бориславі горить нафта. Фотографія кінця ХІХ століття

 

Біда приходить не відразу. Ми не вміємо вчасно помітити її ознак. А якщо й помічаємо, то безпомічно розводимо руками: мовляв, що ми можемо зробити?

Борислав знаходиться за крок від техногенної катастрофи. За двадцять один рік незалежності України влада палець об палець не вдарила, аби розв’язати цю проблему. Місцеві мешканці, здається, вже змирилися з тим, що живуть на пороховій діжці. Бездіяльність влади і байдужість бориславської громади можуть дійсно призвести до непоправного.

16 липня на вулиці Нафтовій у Бориславі стався викид нафти. Подібний, але більш потужний, трапився взимку на вулиці Дорошенка. Але нинішній відрізняється тим, що нафта потрапила у водопровідну мережу, бо з’ясувалося, що якраз у цьому місці був пошкоджений водогін.

Шкідливі викиди перевищили норму в 2,2 рази. Офіційно кажуть, що вилилося 400 літрів нафти. Біда трапилася в густонаселених мікрорайонах Борислава – на вулицях Коваліва та Володимира Великого. У “Бориславнафтогазі” стверджують, що аварія сталася внаслідок проведення ремонтних робіт на свердловині, в результаті чого на поверхню землі вийшла нафта. Проте спеціалісти, які побажали залишитися невідомими, стверджують, що на свердловині здійснювався так званий тампонаж, а до цього біля неї нафтовики виявили значне скупчення газу. Запам’ятаємо це: у Бориславі проблеми водопостачання пов’язані із загазованістю.

За свідченням очевидців, нафтовий фонтан сягав до десяти метрів. У результаті екологічного лиха значна частина мешканців Борислава залишилася без водопостачання. З ладу в багатьох квартирах на вулицях Коваліва і Володимира Великого вийшли побутова техніка – водонагрівні котли, пральні машини й таке інше, бо замість води по трубах текла нафта. Але найголовніше, що в Бориславі значно зросла загазованість.

Слід зазначити, що Борислав – єдине місто на планеті Земля, яке розташоване на нафтовому родовищі. Нещадна його експлуатація в ХІХ та ХХ століттях не могла минути даром. Нині Борислав розташований на сорока тисячах так званих шурфів і копанок і у будь-яку мить може провалитися крізь землю. Раніше шурфи й копанки копали вручну, видобували з них нафту, потім ці отвори засипали, але небезпека проваль залишилася й досі. Періодично ми це спостерігаємо й тепер. Глибокі прірви несподівано утворюються навіть у центральній частині міста – на вулиці Шевченка, на городах у людей. На щастя, ніхто не постраждав.

Газ є неодмінним супутником нафти. Загазованість Борислава завжди була високою, звідси – більша у відсотковому складі захворюваність бориславців на рак п-рівняно з мешканцями сусідніх міст. За оцінками старих нафтовиків, багатьох з яких уже немає в живих, Борислав рятує своєрідна роза вітрів. Борислав розташований у такій місцині, що вітри розвіюють загазованість. Проте навіть це не врятувало місто від трагедії, яка трапилася 1972 року. Тоді на вулиці Щорса (теперішня Володимира Великого) злетів у повітря хлібний магазин, загинули люди. Будинок, в якому я жив, розташований поруч, так що я став свідком трагедії. Тоді “Правда” і “Известия” вмістили коротенькі замітки про необережне поводження з вогнем, хоча насправді мова йшла саме про загазованість.

Я дивуюсь, як за сорок років після цієї трагедії ще не сталося більш масштабного лиха в Бориславі. Природа ніби випробовує нас на міцність. Але бездіяльність не може бути безкінечною.

У жовтні 2001 року вийшло розпорядження прем’єр-міністра України про надання Бориславу впродовж чотирьох років 66 мільйонів гривень на ліквідацію заборгованості. З них 26 мільйонів було надано на герметизацію свердловин, а 40 мільйонів – на завершення школи в мікрорайоні Коваліва, будівництво лікарні та 450 квартир з метою відселення людей із загазованої зони. Кошти не надійшли в повному обсягу, довгобуди стоять і досі, а проблема із загазованістю не розв’язана.

Ще однією проблемою Борислава, яка може стати важливим чинником техногенної катастрофи, є озокеритова шахта. Нині вона залита водою, там відбуваються некеровані процеси, не здійснюється вентиляція. Все це може призвести до непередбачуваних наслідків, враховуючи й те, що озокеритова шахта розташована в центрі міста.

Нині вже мало чергової Постанови Кабінету Міністрів України про надання коштів для ліквідації загазованості в Бориславі. Місто нафтовиків слід визнати зоною екологічного лиха з усіма висновками, що з цього випливають, у тім числі й з розв’язанням проблеми централізованого фінансування з Державного бюджету.

Нині влада й опозиція зайняті передвиборчою кампанією, так що сподіватися на розв’язання цієї проблеми не доводиться. Бориславців залишили сам-на-сам на пороховій діжці…

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

МИКОЛА ЛАГОДИЧ ІДЕ В НАРОДНІ ДЕПУТАТИ УКРАЇНИ

 

Відомий підприємець і офіційний мільйонер Микола Лагодич вирішив балотуватися в народні депутати України по Дрогобицькому виборчому округу. Ще донедавна стверджували, що він очолить виборчий штаб голови Дрогобицької районної державної адміністрації Михайла Сендака, який також балотуватиметься по цьому ж округу. Але тепер дороги двох претендентів розійшлись, хоча вони й залишилися друзями. Миколі Лагодичу нелегко буде розвіяти шлейф негативної інформації, який тягнеться за ним, причому більшість із цього є вигадками і не відповідає дійсності. Схоже, й зараз проти нього задіють “важку артилерію”, намагаючись скомпрометувати вигадками. Як самовисуванець, він не тяжіє до жодної політичної сили.

 

“БАРАБСЬКИЙ МІСТ” В СОЦІАЛЬНІЙ МЕРЕЖІ - “ОДНОКЛАСНИКАХ”

 

У соціальній мережі “Однокласники” створена група “Барабський міст”. Основним завданням її учасники вважають порятунок Борислава від техногенної катастрофи та морального занепаду. Барабський міст став візитівкою Борислава, своєрідним його символом. Учасники Барабського мосту мають намір обговорювати екологічні проблеми Борислава, який зараз потерпає від нестачі води, викидів нафти, загазованості. Іншою складовою обговорень стане моральність, адже відсутність цієї чесноти у багатьох політиканів й призвела до того, що нині Борислав фактично опинився на межі техногенної катастрофи. Прикметно, що до групи “Барабський міст” приєдналися не лише ті, хто нині живе в місті нафтовиків, а й колишні бориславці, розкидані по світах. Багато з них виїхали на постійне місце проживання, а дехто - на заробітки. Небайдужими до проблем Борислава виявилися мешканці Дрогобича, Трускавця, Стрия, Львова, Києва, деяких інших міст України.

 

Читайте цікаві статті з соціальних мереж Інтернету на сайті Анатолія Власюка mordoknyga.io.ua

 

ВОЛОДИМИР ФІРМАН БІЛЬШЕ НЕ ХОЧЕ БУТИ МЕРОМ

 

 

Володимир Фірман більше не балотуватиметься на посаду бориславського міського голови. Про це він заявив на прес-конференції, яка відбулася 27 липня цього року.

Мер також прокоментував звільнення з посад секретаря ради, першого заступника та головного лікаря бориславської міської лікарні. За його словами, вже тепер колишньому секретареві ради, Ігореві Яворському, запропонували у Львові більш престижне і фінансово забезпечене місце праці. На його думку, в цьому немає нічого поганого, бо кожна людина шукає, де їй краще, де є можливості професійного росту. Що стосується першого заступника, то, за словами міського голови, Руслан Зелінський був хорошим виконавцем, але не виявляв ініціативи. Головний лікар Бориславської міської лікарні Василь Кочержат, упевнений Володимир Фірман, багато уваги приділяв своїй лікарській практиці як гінеколог та громадській роботі як депутат Львівської обласної ради.

Зазначимо, що Володимир Фірман і його команда прийшли до влади під прапором Фронту змін, завоювали не тільки місця міського голови та двох депутатів Львівської обласної ради, а й більшість у депутатському корпусі міської ради.

І хоча новий секретар міської ради Ігор Мельник переконував журналістів, що команда залишилась і діє як єдиний організм, усе ж певні сумніви залишаються. Крім того, бориславські більшовики ще не визріли до розуміння, що владою слід ділитись і на відповідальних посадах мають бути професіонали, а не партійні функціонери. Ігор Мельник сказав, що пошук професіоналів триває. Зокрема, це стосується керівництва водоканалу. Так що, може, зголосяться охочі?

Але основною темою розмови були, звичайно, події, пов’язані з нещодавнім викидом нафти у Бориславі й забрудненням води в помешканнях на вулицях Коваліва і Володимира Великого та загазованістю міста нафтовиків. У мене склалося враження, що влада йде позаду подій, а не випереджає їх. Роздуми міського голови з цього приводу та його відповіді журналістам лише підтвердили цю думку.

Володимир Фірман переконаний, що в цій ситуації винні радше природні фактори, ніж конкретні виконавці. За його словами, як тільки поступив сигнал про потрапляння нафтопродуктів у воду, відразу була припинена її подача.

Що стосується загазованості, то міському голові мало не щодня доповідають про неї, причому до “чорного списку” додаються нові ділянки. На окремих скважинах загазованість перевищує 80 відсотків, хоча допустимою є норма в 6 відсотків. Вибух будинку в 1972 році на колишній вулиці Щорса (тепер вулиця Володимира Великого) може здатися дитячою забавкою порівняно з тією техногенною катастрофою, яка може очікувати на Борислав.

Ігор Мельник повідомив, що прийнята постанова Кабінету Міністрів України щодо ліквідації загазованості в Бориславі. Передбачено надання 60 мільйонів гривень. Виділення коштів розраховане на 2013-2017 роки. Здається, міська влада дуже сподівається розв’язати всі проблеми за рахунок цієї постанови. Проте вже в листопаді цього року після парламентських виборів може помінятись уряд, а практика показує, що правонаступництво, в тім числі й щодо виконання рішень, не дуже практикується в нашій державі. Ми вже мали приклад 2001-го року. Тоді теж була прийнята постанова по ліквідації загазованості в Бориславі, на що мали скерувати 66 мільйонів гривень упродовж п’яти років. Кошти в повному обсязі не надійшли, загазованість як була, так і залишилась, а в мікрорайоні Коваліва стоїть недобудована школа. Боюсь, що подібне чекає на нас і тепер, але в значно гіршому варіанті, враховуючи імовірну економічну кризу 2013-2014 років.

На мою думку, міська влада повністю не усвідомлює характер і масштаби імовірної техногенної катастрофи, що може трапитись у Бориславі. Вона плететься у хвості подій, а не випереджає їх. Є інформація про загазованість і діряві водопровідні труби, в які у будь-який момент знову можуть потрапити нафтопродукти. Стабільно з бориславського “білого дому” пишуться листи до Львова й Києва з такими ж стабільними відписками, але по суті нічого не змінюється. Бориславці стали заручниками злочинної київської та недалекої бориславської влади, яка ніяк не може усвідомити свою відповідальність перед виборцями – тими, хто за неї голосував, і тими, хто за неї не голосував.

Я, як і тисячі бориславців, не хочу жити на пороховій діжці з перспективою колись підірватися від загазованості. Можливо, вже настав час спонукати міську владу до більш рішучих дій, адже кожний утрачений день може всім нам дуже дорого коштувати. Слід визнати Борислав зоною екологічного лиха, що дозволить постійно скеровувати кошти з державного бюджету на ліквідацію загазованості в місті нафтовиків та розв’язання інших проблем. Саме міська влада повинна виступити з цією пропозицією у своїх зверненнях до президента, керівника уряду, Верховної Ради та в інші вищі інстанції. Саме міська влада повинна забезпечити комплекс заходів, які б гарантували кожному бориславцю безпечне й комфортне проживання в нашому славному місті.

Якщо цього не станеться, то, може, не варто чекати, поки Володимир Фірман добуде свою каденцію?

Анатолій ВЛАСЮК

 

Міліцейський генерал хоче на Дрогобиччині стати камікадзе

 

 

Партія регіонів визначилася зі своїм кандидатом у народні депутати України по Дрогобицькому виборчому округу. Це Михайло Янковський, заступник голови Львівської обласної державної адміністрації.

Про це стало відомо на нещодавній позачерговій партійній конференції Львівської обласної організації цієї політичної сили. Тоді ж Михайлові Янковському вручили партійний квиток Партії регіонів.

Він добре відомий мешканцям Дрогобиччини. У 1990-1997 році Михайло Янковський був начальником Трускавецького міськвідділу внутрішніх справ. Власне, з міста-курорту розпочалася його міліцейська генеральська кар’єра.

Уродженець Кіровоградщини, він спочатку працював у райвідділах міліції Івано-Франківської області, потім у Львівському обласному управлінні карного розшуку, а після Трускавця став начальником Управління Міністерства внутрішніх справ на Львівській залізниці, першим проректором Львівського інституту внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України. У 2005-2006 роках Михайло Янковський - повноважний представник України у Бюро по координації боротьби з організованою злочинністю та іншими небезпечними видами злочинів на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав. Відтак був першим заступником начальника Управління МВС України на транспорті – начальником кримінальної міліції, першим заступником начальника Департаменту громадської безпеки  МВС України, начальником відділу з соціальних питань Головного управління кадрової та соціальної політики Державної адміністрації залізничного транспорту України “Укрзалізниці”, начальником Головного управління по роботі з персоналом Державної адміністрації залізничного транспорту України “Укрзалізниці”.

Прикметно, що між призначеннями на ці посади він тривалий час був у розпорядженні міністерства внутрішніх справ, а також пенсіонером цього відомства.

Про таких, як Михайло Янковський, кажуть, що він “затребуваний”. Злетом у міліцейській кар’єрі він повинен завдячувати Трускавцю, де відпочивало міліцейське начальство, а приходом до Львівської обласної державної адміністрації – губернатору Михайлові Костюку, який, як відомо, керував до свого призначення на цю посаду Укразалізницею, а тому добре зміг вивчити ділові та професійні якості Михайла Янковського.

У цій публікації не торкатимемося моральних якостей міліцейського генерала, бо довелося почути багато, м’яко кажучи, цікавого від тих, з ким він колись працював, але ці суб’єктивні судження, як кажуть, до справи не пришиєш. Зазначимо лише, що до своїх посад Михайло Янковський ішов твердо, втрачаючи старих і набуваючи нових друзів.

У Партії регіонів повинні розуміти, що офіційно висуваючи Михайла Янковського кандидатом у народні депутати України, готують йому на Дрогобиччині роль камікадзе. Звісно, можна говорити про адміністративний ресурс, фальсифікації під час підрахунку голосів на користь провладного висуванця, але ж ніхто всерйоз не думає, що саме Михайло Янковський зможе перемогти. Хіба що розрахунок на інше: від національно-демократичних сил буде декілька знакових кандидатів, які поділять між собою голоси, а перемогу здобуде саме Янковський.

Цікаво, що висуванець Партії регіонів міг би пройти через чистилище громадського руху “Чесно”, але ця політична сила в подібні забавки не грається.

Висування Михайло Янковського може мати й інший підтекст. Тим самим Партія регіонів хоче відволікти увагу виборців Дрогобиччини від Михайла Сендака, який теж балотуватиметься у цьому окрузі як самовисуванець. Голова Дрогобицької райдержадміністрації на тлі Михайла Янковського може виглядати білим і пухнастим.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

Сімейний бізнес по-дрогобицьки?

 

 

 

 

Як стало відомо, в Дрогобичі хочуть створити сміттєсортувальний завод на базі комбінату міського господарства.

Для цього на сесію Дрогобицької міської ради, яка відбулась у п’ятницю, 27 липня, внесли питання про зміни в статуті цього підприємства. Тепер комбінату міського господарства дозволять створювати спільні підприємства. За це рішення проголосувало 26 депутатів, ще п’ятеро було проти. Сміттєсортувальний завод має стати українсько-словацьким.

Працівники комбінату, які побажали залишитися невідомими, стверджують, що міська влада заборгувала підприємству понад півмільйона гривень. Тепер, зі створенням нового підприємства, вся техніка, на їхню думку, відійде до нього, а працівники комбінату можуть залишитися безробітними. На території комбінату бачили сина Олексія Радзієвського, який приїжджав разом зі словаками. Працівники підприємства бояться, що сімейний бізнес по-дрогобицьки у виконанні влади не може призвести ні до чого доброго.

За великим рахунком, сміттєсортувальний завод не розв’язує проблему охорони довкілля. Вже понад двадцять років ведеться розмова про будівництво в Дрогобичі сміттєпереробного заводу. Здається, ще не було такого міського голови, який би не обіцяв цього, а віз і нині там.

Працівники комбінату кажуть, що зі створенням спільного підприємства їм стане гірше. Але вся біда в тому, що вони бояться публічно відстоювати свої права, аби не позбутися роботи. Цим і користаються можновладці.

Економічних і соціальних розрахунків, чи потрібен Дрогобичу саме сміттєсортувальний, а не сміттєпереробний завод, наразі нема.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

Читайте романи, повісті, оповідання, п’єси, вірші, літературознавчі статті Анатолія Власюка на сайті  tustan.lviv.ua

 

КОЛИ В БОРИСЛАВІ ПОСТАНЕ ПАМ’ЯТНИК ЄВГЕНОВІ ТИТИКАЙЛУ?

 

30 липня українському поетові Євгенові Титикайлу могло виповнитися 75 років. Він не дожив до ювілею три з половиною місяці. Напередодні, 25 липня, в Бориславській міській центральній бібліотеці відбувся вечір пам’яті Євгена Титикайла. Прийшли шанувальники його поезії, друзі, знайомі. У виступах Романа Тарнавського, Михайла Шалати, Ігоря Нижника, Андрія Спаса, Василя Сторонського, Андрія Грущака, Людмили та Юліана Піхоцьких, Анастасії Закидальської, Володимира Копися прозвучали спогади про цю світлу людину. Лунали вірші поета та пісні на його слова. Володимир Копись пригадав, що саме Євген Титикайло як депутат першого демократичного скликання Бориславської міської ради був одним з ініціаторів знесення пам’ятника Леніну в місті нафтовиків і виступив з великою викривальною промовою на сесії. Андрій Грущак запропонував установити в Бориславі пам’ятник Євгенові Титикайлу. Він також повідомив, що незабаром посмертно вийде збірка його поезій “Часослов-2”.

 

СТЕБНИК ПОБЛАГОСЛОВИВ ІГОРЯ КУРУСА

 

У неділю, 29 липня, в Стебнику відбулося віче, на якому фактично дали “зелене світло” Ігорю Курусу, який балотуватиметься до Верховної Ради України по Дрогобицькому виборчому округу. Претендент заявив, що йде на вибори, аби підняти економіку Дрогобиччини й Галичини і перетворити “Верховну зраду” в Український парламент. Однією з його довірених осіб буде внук Івана Франка Роланд Франко.

 

МИХАЙЛО СЕНДАК ВТРАЧАЄ ПОЗИЦІЇ

 

Після висунення заступника голови Львівської обласної державної адміністрації Михайла Янковського кандидатом у народні депутати України по Дрогобицькому виборчому округу від Партії регіонів значно погіршилися стартові позиції голови Дрогобицької районної державної адміністрації Михайла Сендака. Тепер він добряче подумає, чи взагалі йому висуватися в нардепи. Михайло Сендак уже не матиме владного адміністративного й фінансового ресурсу, та й узагалі може позбутися посади, якщо відбиратиме голоси виборців у Михайла Янковського. Не секрет, що Михайла Сендака теж вважають провладним кандидатом від Партії регіонів.

 

МИКОЛА ГУК ГОТОВИЙ ПРОЙТИ ЧЕРЕЗ ДЕТЕКТОР БРЕХНІ

 

Про це він заявив у Дрогобичі на презентації руху “Ч-сно” в неділю, 29 липня. За його словами, дуже довго й непродуктивно відстежувати діяльність народних депутатів України та кандидатів на цей мандат на предмет їхньої корупційності, причетності до політичних переслідувань і такого іншого. “Дешево й сердито було би пройти через детектор брехні, - заявив Микола Гук, який, як відомо, балотуватиметься в народні депутати України по Дрогобицькому виборчому округу. - Я перший готовий це зробити”. Присутній на зустрічі один з координаторів руху “Чесно”, відомий політичний і громадський діяч Олег Рибачук запропонував Миколі Гуку створити громадську організацію “Детектор брехні” й зайнятися цією діяльністю. Натомість рух “Чесно” має свої критерії й принципи роботи, яких буде дотримуватися.

 

ТЕАТР МАЄ ДВОХ РЕЖИСЕРІВ

 

Бориславський народний театр, який діє при місцевому Палаці культури нафтовиків, відтепер має двох режисерів. Це секретар міської ради Ігор Мельник (до речі, Заслужений артист України) та вчителька третьої бориславської школи Ольга Ридзанич. Донедавна театром керував Петро Телюк, який помер. Його учні втілили мрію свого вчителя і поїхали на Всеукраїнський конкурс народних театрів, який відбувся наприкінці червня в місті Очаків Миколаївської області. Несподівано для багатьох, та й, мабуть, і для себе бориславські театрали вибороли перше місце.

 

РОМАН ІЛИК - ЄДИНИЙ КАНДИДАТ?

 

У понеділок, 30 липня, на з’їзді об’єднаної опозиції кандидатом у народні депутати України по Дрогобицькому виборчому округу обрано Романа Ілика, який очолює Львівську обласну організацію “Батьківщини”. Олександр Турчинов повідомив, що наш краянин відмовився від прохідного місця в списку і виявив бажання йти по мажоритарному округу. Роман Ілик не є фаворитом на Дрогобиччині. Невже об’єднана опозиція сподівається, що завдяки її авторитету вдасться добитися перемоги єдиного кандидата? Дехто висловлює думку, що Дрогобицький округ продано провладному кандидатові, який і переможе, використовуючи розрізненість національно-демократичних сил, кожна з яких має свого кандидата. Наразі маємо чотирьох фаворитів: Ігор Курус, Михайло Задорожний, Микола Лагодич і Роман Ілик.

 

 

 

Романа Матолича вважають “стукачем”

 

 

 

 

Так званий мовний закон Ківалова-Колесніченка розколов Україну. “Воюють” не тільки Схід із Заходом. Найстрашніше, що розколото суспільство.

Нещодавно представники “Свободи” не пускали на роботу керівників Львівської обласної державної адміністрації. Причина та ж – мовний закон. Прості працівники могли спокійно пройти до приміщення.

Відтак в активістів “Свободи” розпочалися неприємності. Їх по одному почали викликати до прокуратури. Винним у цьому “свободівці” вважають першого заступника голови Львівської обласної державної адміністрації Богдана Матолича. В заяві прокурору саме він стверджував, що йому не дозволяли потрапити до робочого місця.

Керівник фракції “Свободи” у Львівській обласній раді Ірина Сех назвала Богдана Матолича “стукачем”. Вона вважає, що в прокуратури можуть знайтися формальні приводи, аби не допустити до виборів у жовтні 2012 року чільних діячів “Свободи”, які були організаторами акції.

Сам Богдан Матолич, який свого часу був міським головою Трускавця, підписав заяву, в якій стверджує, що виступає за українську мову. Однак була також оприлюднена заява Львівської обласної державної адміністрації про те, що мовний закон Ківалова-Колесніченка не може зашкодити розвитку української мови, а тому його необхідно прийняти.

 

Анатолій ВЛАСЮК 

Чи буде чесним рух “Чесно” в Дрогобичі?

 

 

У неділю, 28 липня, в Дрогобичі відбулася презентація руху “Чесно”, який набирає обертів в Україні.

Про принципи його роботи розповів координатор дрогобицького відділення “Чесно”, відомий громадський діяч Святослав Сурма.

Як відомо, активісти цього громадянського руху розробили для діючих народних депутатів України й кандидатів на цей мандат критерії доброчесності, серед яких – відсутність фактів порушень прав і свобод людини, незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців, непричетність до корупційних дій, прозорість задекларованих доходів та майна та їх відповідність способу життя й інші.

На зустрічі виступив один з координаторів руху “Чесно” Олег Рибачук, який свого часу був керівником Секретаріату (нинішній аналог Адміністрації президента) за Віктора Ющенка і віце-прем’єр-міністром в уряді Юлії Тимошенко. Він зазначив, що Дрогобич – єдине місто в Україні, не обласний центр, в якому створений осередок руху “Чесно”, а наприкінці зустрічі визнав, що такого рівня дискусії, як у Дрогобичі, давно не бачив і не чув.

За словами Олега Рибачука, діяльність руху “Чесно” значною мірою є суб’єктивною, адже в ньому працюють різні люди. “Але чим більше суб’єктивних поглядів, - підкреслив він, - тим більш об’єктивна картина”.

Олег Борисович вважає, що з люстрацією ми запізнились, але в якійсь мірі діяльність руху “Чесно” спонукатиме політиків бути більш відповідальними й реально оцінювати свої шанси в передвиборчій кампанії. Дехто, можливо, й взагалі зніме свою кандидатуру.

На зустрічі з вуст деяких учасників прозвучали закиди на адресу руху “Чесно”. Так, лідер дрогобицької “Батьківщини” Роман Москаль сказав, що деякі з учасників місцевого “Чесно” лобіюють інтереси одного з претендентів у кандидати в народні депутати України, проте назвати конкретні прізвища відмовився.

На моє запитання, чи вноситиме рух “Чесно” корективи в свою діяльність після суперечки в прямому ефірі в передачі “Політклуб” Віталія Портнікова телеканалу ТВі між відомим журналістом Мустафою Найємом і не менш відомим політиком Олесем Донієм, який не пройшов через фільтр критеріїв доброчесності, - Олег Рибачук відповів, що ставлення до всіх має бути однаковим. При цьому не має значення, чи ти регіонал, чи є представником національно-демократичних сил. “Патріот – це не лише той, хто любить Україну, а й той, хто не краде”, - підкреслив він.

Діяльність руху “Чесно” не припиниться з виборами до Верховної Ради України, адже попереду вибори до місцевих рад і вибори президента.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

Руху “Чесно” не вистачило часнику для кандидатів у народні депутати України. Допоміг Азаров китайським (“Власюкізми”).

 

На сайті tustan.io.ua читайте статті Анатолія Власюка, вміщені в газеті “Тустань”, інших виданнях, соціальних мережах Інтернету

 

КАЛЕНДАР УКРАЇНЦЯ

 

4 серпня

1873 - Народився Іван Боберський, громадсько-політичний діяч, організатор сокільсько-січового руху в Галичині.

1898 - Помер галицький митрополит, кардинал Сильвестер Сембратович.

1914 - Засновано у Львові Союз Визволення України.

1919 - Померла письменниця Ганна Барвінок.

1919 - Загинув у летунській катастрофі полк. Дмитро Вітовський, військовий міністр ЗУНР.

5 серпня

1940 - Помер археолог, етнограф і історик Дмитро Яворницький.

6 серпня

1657 - Помер у Чигирині гетьман Богдан Хмельницький.

1918 - Виступ гетьмана Павла Скоропадського про автокефалію Української Православної Церкви.

1937 - Помер поет Богдан-Ігор Антонич.

7 серпня

1680 - Помер запорізький кошовий отаман Іван Сірко.

8 серпня

1819 - Народився український письменник та громадський діяч Пантелеймон Куліш. 

 

НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР

 

2 СЕРПНЯ - ІЛЛІ ДЕНЬ

 

Шановане в народі свято. З прийняттям християнства Ілля замінив слов’янського Бога Перуна. В народній уяві Ілля був могутнім і грізним розпорядником найстрашніших і водночас благодійних сил природи - блискавки та грому. Його зображували на колісниці з вогненними колесами, який посилав на землю блискавку, гримів та карав темні пекельні сили, знищував чортів, насилав на поля дощ і давав їм родючість. Цього дня випікають перший хліб з нового врожаю і пригощають ним. На Іллю припиняли купання в річках і ставках, оскільки він виганяв з полів духів та нечисту силу, яка ховалась в водоймах. Разом з тим, Ілля бере під свою опіку воду і дозволяє грішним людям - відьмам та відьмакам обмивати в ставках та річках в цей день свої гріхи. Небезпечно було в цей день працювати в полі, виганяти в поле худобу, бо нечиста сила ходить та скрізь ховається. Пасічники в цей день підчищали вулики, а мисливці робили перший виїзд на вовків. Дощ у цей день передвіщає багатий урожай наступного року. Він вважається також цілющим, і ним умиваються від різних хвороб.

 

 

4 СЕРПНЯ - МАРІЇ МАГДАЛИНИ

 

За біблійними розповідями, вона народилась у селищі Магдали, згодом стала однією з улюблених учениць Ісуса Христа. Після його поховання разом з іншими жінками вона поспішила до гробу Ісуса, щоб помазати тіло Господнє миром - ароматичною олією. Однак тіло зникло. Та у неділю Ісус Христос воскрес. Після воскресіння Ісус першим з’явився перед Марією Магдалиною, яка й повідомила Його учням, що Христос живий. Вона проповідувала учення Христа в Римі, померла в Ефесі, де її поховали. Церква приєднала її до лику рівноапостольних, її вважають заступницею від холери. В народі її називають Марією-ягідницею, бо о цій порі в лісах збирають червону та чорну смородину й інші ягоди.

 

5 СЕРПНЯ - ПОЧАЇВСЬКОЇ ІКОНИ БОЖОЇ МАТЕРІ

 

Ця ікона вважається однією із святинь Української церкви. До Почайна ікона потрапила з Константинополя в XVI ст. і деякий час була у хатній каплиці опікунки монастиря, волинської поміщиці Ганни Гойської. Згодом челядь помітила, що ікона випромінює яскраве світло. За переказами, після молитви до ікони прозрів сліпий від народження брат поміщиці. Після цього чудотворну ікону Ганна Гойська урочисто передала ченцям Почаївського монастиря. У 1675 р. на Почайна напали турецькі та татарські війська, але незабаром вони зняли облогу та відступили. Легенда пояснює це заступництвом Божої Матері. Нині ікона знаходиться в Успенському соборі Почаївської лаври.

 

6 СЕРПНЯ - БОРИСА ТА ГЛІБА ЛІТНЬОГО

 

Друге свято, присвячене першим українським святим. На відміну від весняного (15 травня), називається літнім, іноді звуть його осіннім. Борис (у хрещенні Роман) був князем Ростовським, а Гліб (Давид) княжив у Муромі. Після смерті вони були визнані церквою святими страстотерпними, оскільки їх убивство мало політичний характер. Це свято особливо популярне серед сільського населення. Адже це період завершення дуже важливих польових робіт - жнив.

 

7 СЕРПНЯ - ГАННИ

 

З нагоди Успіня праведної Анни, матері Пресвятої Богородиці. Раніше за цим днем завбачували зиму: яка погода до обіду, така зима до грудня, а яка по обіді, то така після грудня. Тому цей день часто називають Ганною Холодною.

 

8 СЕРПНЯ - МОЙСЕЯ УГРИНА

 

Служив у сина Володимира Святославича, ростовського князя Бориса, підступно вбитого в 1015 р. поблизу Переяславця. Мойсею вдалось уникнути розправи. Коли в 1018 р. польський король Болеслав Хоробрий захопив Київ, Мойсей потрапив до нього в полон. Згодом повернувся до Києва, де став ченцем щойно створеного Печерського монастиря.

 

 

 

 

 

 

 

НАЙЧАРІВНІША ДРОГОБИЧАНКА СЕРПНЯ-2012

 

Фото Галини ЛУЦІВ

 

 

 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

Газета “Тустань”  за сприяння “Дрогінфо” оголошує конкурс “Найчарівніша дрогобичанка серпня-2012”.

Всього ми опублікуємо десять фотографій дрогобицьких красунь.

Надішліть есемеску на 067-367-80-19 з номером дрогобичанки, яка вам найбільше сподобалася.

Есемески на  номер 067-367-80-19 надсилайте до 31 серпня включно.

Відтак буде визначена найчарівніша дрогобичанка серпня-2012.

 

Фільозофія Максима Гірчиці

 

Дай Боже вам здоровля, мої дорогенькі! Скучив за вами. Абисьте мені ніколи не хорували!

Моєму шефові Анатолієві Власюку зателєфонував єден можновладець і почав метати в слухавку погрози. Тому фацету не сподобалася стаття редактора “Тустані”. То напиши відповідь, будь цивілізованою людиною, а не динозавром. Отаку маємо свободу слова!

А тепер того можновладця, який так поважно вміє ходити у вишиванці, підозрюють ще в одному злочині. Подейкують, жи він поскаржився більшому можновладцеві, який хоч і не часто, але теж ходить у вишиванці, а той натравив міліціянтів на Васю Кирилича. Хто це? То журналіста, мешкає в Дрогобичі, але працює в трускавецькій газеті у Грицака. А ще пару літ тому Василько звар’ював і вступив до секти Догнала. Такий вумний став, жи хотів бути святішим за Папу Римського. Так ось, наш Василько задумав з тотими догналівцями влаштувати молебень біля дрогобицької ратуші, а міліцянти йому викручували руки, аби йшов геть. Нє, Василька тлумити треба, але по-дружньому, бо то зазомбоване, що в нього у мозку, лише лікарі зможуть вивести. Але щоби так поступати, розв’язувати проблему через мєнтів, - то лише підлі можновладці у вишиванці можуть зробити.

А мого кумпеля Василя Сторонського здоймили з роботи. Мав він найкращу працю - махав віником на Війтівській Горі. Василь пише вірші й музику, за свою пенсію видає книжечки - і тішиться з того на радість друзям. Але друлили Яніва - і Сторонський залишився без роботи. Я си так мислю, жи, мабуть, хтось з ратуші застовбив за собов то місце. А що, не знати, з якої ноги завтра встане Радзієвський, а тут маєш мітлу, лопату, спецодяг - і працюй собі з шостої до дванадцятої, а потім сиди у “Фоксі-Роксі” й дудли пиво. Так що залишився Василь без додаткового заробітку, бо на єдну пенсію важко прожити, не те що й книжки ще видавати.

Але втішився я за мого кумпеля Микольця Тустановського. Пам’ятаєте, був він свого часу міським головою Борислава. А тепер вгадайте, що він задумав? Га? Не знаєте? Йде пан Микола у народні дупутати України! Моя Стефка сказала, жи буде в нього довіреною особою по Горішній Брамі, бо то є правдивий хлоп. А моя Стефка, ви знаєте, лиш гляне - і будь-кого переконає. Правда, має Микольцьо декілька гріхів, і рух “Чесно” його не профільтрує. Скажімо, був спочатку в “Батьківщині”, потім скочив до соціялістів, а зараз у  “Соборі”.  А ще Тустановський, як був мером, віддав частку власності озокеритової шахти якимось крутим пацанам із Києва. Тепер озокеритову шахту заллєло водов, ніхто її не помпує, так що пів Борислава може піти під землю. Мабуть, як наш Микола стане народним дупутатом, то віддасть тоту шахту в надійні руки, і бориславці заживуть щасливо.

А ще в народні дупутати йде Тарас Гентош. Дрогобичани мають йому красно дякувати за висунення Гука в міські голови. Файно покерував Дрогобичем морський офіцер! А від КУНу, до якого належить Тарас Гентош, у ратуші засідає Тарас Метик, теж наш хлоп. Я так си подумав, жи Радзієвський з Коростельовим втілюють у життя директиви партійців КУНу, а тому дрогобичани процвітають не по днях, а по годинах. А ще в пана Гентоша є люксусовий джип з польськими номерами, на який треба працювати не один рік. Так що красти гроші, аби купити машину, йому вже не треба, хіба що будемо заправляти автомобіль бензином. Моя Стефка каже, жи теж стане довіреною особою Тараса Гентоша на Горішній Брамі. Ото за Тустановського буде агітувати по чьотним дням, а за Гентоша - по нечьотним, і все буде чьотко!

На цій оптимістичній ноті дозвольте закінчити. Аби ваші внуки жили в незалежній Україні від Сяну до Дону!

 

ФІЛЬОЗОФ МАКСИМ ГІРЧИЦЯ ІЗ ГОРІШНЬОЇ БРАМИ

 

 

НЕЗАЛЕЖНИЙ ОПОЗИЦІЙНИЙ ЧАСОПИС

 

 

Виходить з червня 1992 року

 

Реєстраційне свідоцтво

ЛВ N231 від 21 березня 1995р.

 

Засновник, видавець і редактор

Анатолій ВЛАСЮКСоздан 03 авг 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником