НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР

 

НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
9 СЕРПНЯ - ПАНТЕЛЕЙМОНА

Свято встановлене на честь великомученика та цілителя Пантелеймона, який народився в Нікомідії й навчався при дворі імператора на лікаря. У зціленні хворих Пантелеймон досяг чудових результатів, одночасно з цим він прилучився до християнської віри, за що його піддали жорстоким тортурам. За переказами, перед стратою, а це було в 305 р., він читав молитву. Коли її було завершено, з неба пролунав голос, який назвав його Пантелеймоном (“всемилостивим”). Після цього цілителя зарубали мечем. Святий Пантелеймон вважається найпершим помічником хворих. Цього дня знахарі заготовляють лікарські трави, якими зцілюють свійських тварин.

10 СЕРПНЯ - СМОЛЕНСЬКОЇ ІКОНИ

Її ще називають Одигітрією, тобто Провідницею. Це одна з головних святинь Православної церкви. Була спочатку привезена до Києва разом з Володимирською. За твердженням багатьох дослідників, у Києві вона одержала назву Пирогощої. До неї зверталися з молитвою дарувати перемогу над ворогом. На честь ікони на Подолі було споруджено церкву святої Богородиці Пирогощої.

11 СЕРПНЯ - КАЛЕНИКА

Від імені мученика Калинника, страченого в IV ст. З деякими побоюваннями селяни чекають цього дня, бо раптове настання холоду може позначитись на ще не зібраному врожаї вівса й ячменю.

12 СЕРПНЯ - ІВАНА ВОЇНА

За іменем військового чиновника-християнина Івана, який служив при римському імператорі (IV ст.). При нагоді він допомагав братам тікати з в’язниць, укривав їх від розправ. У народному побуті Іван Воїн вважається захисником від різних напастей та образ, від усіх видимих і невидимих ворогів.

13 СЕРПНЯ - ЯВДОКИМА

Від імені ченця Євдокима, що жив у IX ст., в найбільшій області Малої Азії - Каппадокії, нині частина Туреччини. Цей день нерідко звуть Євдокимовими запустами, тобто заговинами перед Успенським постом.

14 СЕРПНЯ - ЖИВОТВОРЯЩОГО ХРЕСТА ГОСПОДНЯ

За церковною легендою, саме цього дня зародилося дерево, з якого згодом зробили хрест, на якому був розіп’ятий Ісус Христос. Основним обрядом цього свята є церемонія освячення води.

ПЕРШИЙ АБО МАЛИЙ СПАС

В народі це свято знаменує проводи літа. “Пішов Спас - пішло літо від нас”. Цього дня проводять хресні ходи на ріки, озера та ставки. Вважається, що в цей день вода має цілющу силу, тому перший Спас називають Спасом на воді, або Мокрим і Медовим, бо пасічники освячували мед у церкві.

СПАСІВКА, УСПЕНСЬКИЙ ПІСТ

Своєрідне продовження Великого посту. За легендою, Бог призначив для Великого посту дев’ять тижнів, але святі отці упросили його зробити перерву, бо такий строк тяжко витримати людям. Тоді Бог розділив Великий піст на дві частини: сім тижнів перед Великоднем і два тижні перед Успіням Богородиці (28 серпня).

МАКОВІЙ

Свято пов’язане зі збиранням маку і його освяченням. Цього дня збирають й інші рослини, з яких протягом року готують ліки. В цей день святковою їжею є знамениті українські коржики - маковики та інше печиво, виготовлене з борошна, меду та товченого маку.

ХРЕЩЕННЯ УКРАЇНИ

Згідно з офіційною церковною версією, цього дня (1 серпня за старим стилем) 988 р. відбулося хрещення киян, після чого нова віра, запроваджена Володимиром Святославичем Великим, поступово завоювала панівне становище на всій східноєвропейській території.

15 СЕРПНЯ - СТЕПАНА-СІННИКА

Назва дня пов’язується з перенесенням близько 428 р. мощів першомученика Стефана з Єрусалима до Константинополя і збиранням отави - другого сіна. До того ж, цей святий відомий у нас як покровитель коней.

 Создан 11 авг 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником