РУХ “ЧЕСНО” І МОРАЛЬНІСТЬ ВИБОРІВ НА ДРОГОБИЧЧИНІ

 

РУХ “ЧЕСНО” І МОРАЛЬНІСТЬ ВИБОРІВ НА ДРОГОБИЧЧИНІ
Саме цій проблемі було присвячене одинадцяте засідання Дискусійного клубу, яке відбулося минулого четверга, 16 серпня.

Я намагався скерувати учасників дискусії в конструктивне русло. Найпростіше задати учасникам руху “Чесно” запитання: “А судді хто?” і звинуватити кандидатів у народні депутати в аморальності. Але важливіше виробити критерії, як не допустити нечесних виборів на Дрогобиччині. Забігаючи наперед, скажу, що, на жаль, багато часу було витрачено на неконструктивну критику один одного, а ось якихось конкретних пропозицій щодо моральних виборів на Дрогобиччині було обмаль.

Експертом у цьому питанні виступив координатор дрогобицької групи руху “Чесно” Святослав Сурма, а участь у дискусії взяли місцеві лідери партійних і громадських організацій, журналісти, а також кандидати у народні депутати по Дрогобицькому виборчому округу Микола Лагодич, Віктор Возняк, Тарас Курчик і Микола Тустановський.

Святослав Сурма розповів звичні речі про технологію діяльності руху “Чесно” та критерії, за якими йде фільтрація кандидатів у народні депутати України. При цьому він зазначив, що моральність у політиці почала змінюватися домовленостями.

Левова частка дискусії була відведена руху “Чесно”, хоча тема була дещо іншою. Чи не найбільшим критиком виступила київський політтехнолог Тетяна Сивак. Насамперед вона обурилася тим, що не пройшов через фільтр “Чесно” Олесь Доній, якого було названо “святою людиною”. При цьому вживання непарламентських виразів з її боку значно зменшувало якість аргументів, які насправді були дуже вагомими.

Від себе зауважу, що Олесь Доній є нормальною людиною, а тому не слід створювати з нього чергового месію, робити святим. Приклад Ющенка мав би усіх нас застерегти. З іншого боку, це дійсно один із не багатьох народних депутатів України, який сумлінно виконує свої обов’язки. Мабуть, нікого не треба переконувати, що він ніколи не стане “тушкою” в стінах Верховної Ради України. З іншого боку, Олесь Доній дійсно не відповідає деяким критеріям руху “Чесно”, але на це не треба ображатись. Якщо, скажімо, є критерії за статтю, то безглуздо сперечатися, коли чоловіка відносять до чоловіка, а жінку – до жінки, а не навпаки.

Проте формальні критерії руху “Чесно” уже призвели до того, що в уявленні виборців створюється спотворена картина щодо того чи іншого кандидата в народні депутати України. Більше того, виборцям, особливо на Західній Україні, можуть донести думку, що всі ці ймовірні обранці є негідниками, а це, своєю чергою, призведе до фактичного бойкотування парламентських виборів. Чи не цього домагається влада? А якщо врахувати, що певний розкол вносить так звана правиця Ющенка, а по всіх округах балотуватимуться кандидати від “Удару”, то можна прогнозовано говорити про програш опозиції. Не виступає білою й пухнастою об’єднана опозиція. Її так звані єдині кандидати не були узгоджені на місцевому рівні, а спущені згори. Не всі з них насправді користуються повагою з боку виборців. Насторожує й те, що Олесь Доній, Володимир Філенко і Тарас Стецьків, одні з найбільш яскравих представників руху “Україна без Кучми!”, не були включені до списку об’єднаної опозиції.

Керівник Центру громадських експертиз Олег Косик говорив про те, що не партії, а громадські організації мають представляти кандидатів у народні депутати. Головний редактор газети “Вільне слово” Марія Кульчицька слушно зауважила, що серед критеріїв руху “Чесно” відсутня національна складова. Про це свого часу говорив на зустрічі кандидат у народні депутати Микола Гук. Відсилаємо їх до моєї пропозиції з цього приводу. В “Тустані” (№ 23 від 9-15 серпня цього року) опубліковані “Засадничі принципи українського націоналіста”, які можна знайти і на сайті tustan.io.ua. Проте боюсь, що кандидати, які не пройшли фільтру руху “Чесно”, не здолають і націоналістичних засад.

Відповідаючи на одне із запитань, Святослав Сурма зазначив, що подібні рухи свого часу виникли в Румунії та Словенії й відіграли велику роль у зміні влади. На жаль, Україні це не загрожує. Насамперед слід говорити про низьку громадянську активність у нас, на відміну від європейських країн. Крім того, інші фактори аж ніяк не дозволяють говорити про чесність самого руху “Чесно”, в тім числі й на місцевому рівні.

З цього приводу під час самого засідання Дискусійного клубу виник невеличкий скандал. Святослав Сурма не назвав присутнього Володимира Кондзьолку серед членів руху “Чесно” в Дрогобичі. З’ясувалося, що пан Володимир незабаром стане довіреною особою одного з кандидатів у народні депутати (як нам вдалося з’ясувати – Романа Ілика). Проте цього ще не сталось, а вже його “вивели” зі складу “Чесно”. Можливо, причина в іншому – Володимир Кондзьолка і Святослав Сурма мають різне бачення сутності руху “Чесно”? Та й особисті підозри не дають можливості плідно співпрацювати.

Свою точку зору на захист руху “Чесно” висловили його члени Михайло Ваврин і Богдан Гринчишин.

Як завжди влучними й дошкульними були зауваження постійних членів Дискусійного клубу Хосе Турчика, Олександра Магльони та Ярослава Бігуняка. Вони теж скептично ставляться як до руху “Чесно” загалом так і зокрема до кандидатів у народні депутати по Дрогобицькому виборчому округу.

Не давав спокою Святославові Сурмі своїми запитаннями представник інтернет-сайту “Дрогінфо” Максим Федис. Як завжди зважено виступив керівник фермерського руху на Дрогобиччині Ярослав Янишин. Вперше долучився до дискусії Ігор Пілько, який веде популярну передачу на телеканалі “Алсет”.

Депутат Дрогобицької міської ради Роман Курчик теж вніс свої пропозиції щодо теми дискусії, але фактично морально підтримав свого брата. Ту ж функцію виконував і старший син Миколи Лагодича.

Мали можливість висловити свою думку і присутні ймовірні народні обранці.

Микола Лагодич оголосив своєрідний меморандум про чесні вибори, який запропонував підписати всім кандидатам у народні депутати.

Віктор Возняк скептично поставився до руху “Чесно”, закидаючи Святослава Сурму запитаннями.

Більш толерантними були Тарас Курчик і Микола Тустановський, але все одно відчувалась їхня настороженість до “Чесно”.

Двогодинна дискусія минула непомітно, а під час фуршету продовжилась і була не менш гострою.

Переглянути хід дискусії можна в Інтернеті. Зайдіть на Ютуб, наберіть посилання “Рух “Чесно” і моральність виборів на Дрогобиччині” і дивіться відеоматеріал, знятий Сергієм Матійком. Відеозвіт про дискусію дала телерадіокомпанія “Алсет”.

Також про дискусію читайте в засобах масової інформації “Дрогобиччини”, на інтернет-сайті “Дрогінфо”.

Детальний виклад дискусії буде на сайті tustan.io.ua в матеріалі “ Рух “Чесно” і моральність виборів на Дрогобиччині ”.

 

Анатолій ВЛАСЮКСоздан 19 авг 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником