МИКОЛА ТУСТАНОВСЬКИЙ І СВЯТОСЛАВ ГРАБОВСЬКИЙ:ЗА І ПРОТИ

 

МИКОЛА ТУСТАНОВСЬКИЙ І СВЯТОСЛАВ ГРАБОВСЬКИЙ:ЗА І ПРОТИ
Микола Тустановський і Святослав Грабовський були в центрі уваги учасників чергового, чотирнадцятого, засідання Дискусійного клубу, яке відбулося минулого четверга, 6 вересня.

Кандидати в народні депутати по Дрогобицькому виборчому окрузі N121 відповідали на три блоки питань. Найперше вони пояснювали, чому йдуть до Верховної Ради України і що там хочуть зробити. Потім брали один із пунктів своєї передвиборчої програми, який вони вважають найважливішим, і розповідали про механізм втілення його в життя. Насамкінець мова йшла про так званий “вільний мікрофон”, коли кожний міг задати претендентам будь-яке питання.

Микола Тустановський як колишній міський голова Борислава, а нині заступник керівника нафтогазовидобувного управління “Бориславнафтогаз” вважає, що має великий досвід роботи. У Верховній Раді Україні він би міг увійти до бюджетного комітету, адже свого часу багато наїздився до Києва, вирішуючи саме бюджетні питання.

Натомість Святослав Грабовський стверджував, що йде до Верховної Ради, аби гуртувати громаду. Він хоче застосувати під час передвиборчої кампанії нові методи. “Треба навчити людей робити інший вибір, щоби обирати не менше зло, а щось якісно нове”, - наголосив він. Святослав Грабовський робитиме все, аби якнайменше регіоналів, комуністів і литвинівців потрапило до парламенту. Ноу-хау Святослава Грабовського є самовідкликання народного депутата України вже через рік після роботи в парламенті. Він сам готовий це зробити, а виборці вже мають оцінити, чи обирати свого висуванця вдруге, чи ні.

Багато запитань було до Миколи Тустановського щодо його багаточисельних переходів з партії в партію. Свого часу він побував і в Партії зелених, і в “Батьківщині”, був соціалістом, аж поки не опинився нині в Українській платформі “Собор”. Кандидат у народні депутати пояснив, що керувався не політичною кон’юнктурою, а змушений був зважати на обставини, що склалися. Скажімо, з “Батьківщини” його виключили, звинувативши в ... пікетуванні тодішнього уряду Юлії Тимошенко. Причому в Києві не захотіли розібратися, а що ж було насправді, бо послухали тодішнього обласного керівника партії Івана Деньковича. Потім той зрадив партію і переметнувся до регіоналів.

Святослав Грабовський, на відміну від Миколи Тустановського, готовий зняти свою кандидатуру на користь сильнішого кандидата - звісно, з табору національно-демократичних сил. Проте він не вважає, що висуненням своєї кандидатури  розпорошує голоси й сприяє перемозі провладного кандидата. Вояків УПА теж звинувачували в прислужництві фашизму, проте вони творили націоналістичну ідеологію.

Що стосується його передвиборчої програми, то Святослав Грабовський заявив, що не даватиме дешевих обіцянок, а показуватиме механізм співпраці між громадою і депутатом. Він робить ставку на громадянське суспільство, місцеве самоврядування. Має діяти принцип так званого народного капіталізму: середній клас плюс продуктивна буржуазія. Парламент став акціонерним товариством, партії узурпували право на обрання, а в принципі кожен може бути обраним. Він визнав, що є прихильником українського націоналізму і Всеукраїнського об’єднання “Свобода”. На його думку, в парламент можна потрапити і без великих грошей, а застосовуючи інформаційні технології. Святослав Грабовський каже, що міг би працювати у Верховній Раді або в комітеті державного будівництва і місцевого самоврядування, або в комітеті депутатської діяльності і регламенту.

Микола Тустановський переконаний, що слід вдатися до  реприватизації та націоналізації стратегічних енергетичних підприємств. Саме це, на його думку, дозволить розв’язати чимало проблем у державі. Якщо ж усе залишиться без змін, то в недалекому майбутньому не матимемо ні медицини, ні освіти, бо просто не буде на них коштів. Слід негайно зупинити процес розкрадання. Скажімо, газові свердловини переходять у приватні руки. Вітчизняного газу маємо достатньо, а закуповуємо його за завищеними цінами в Росії. Маємо дуже енергоємну систему.

Особисто в мене склалося враження, що Микола Тустановський і Святослав Грабовський беруть участь у нинішній передвиборчій кампанії, аби потім стати міськими головами відповідно Борислава і Трускавця, бо прекрасно розуміють, що мандат народного депутата України їм не світить. Микола Тустановський не виключає такої можливості, але вважає, що він уже переріс посаду міського голови, а тому слід прагнути до чогось більш вищого. Натомість Святослав Грабовський не побачив прямого зв’язку між виборами до парламенту і на міського голову. “Стати міським головою не є метою для мене”, - сказав він, бо вважає, що більше користі принесе суспільству, будучи в Києві.

Чимало критичних зауважень на адресу цих кандидатів у депутати, а також слушних думок  висловив декан історичного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Леонід Тимошенко. На його думку, головне зараз - це економічна свобода. Він поважає всіх сміливців, які висунулись кандидатами в народні депутати. Але кожен повинен визначити для себе якусь стратегічну мету. На сьогодні найважливішою стратегічною метою є повалення існуючого режиму Януковича. “Головна реформа - повалити їхні реформи”, - каже він. Нині саджають істориків, у часи Кучми та Ющенка такого не було. Виступи Миколи Тустановського та Святослава Грабовського він назвав політично наївними, адже нині йде мова про існування України як такої, про існування демократії. Леонід Тимошенко також висловився за те, що слід застосовувати політичні технології, в яких була би розумна доля популізму. На його думку, половина кандидатів у депутати на Дрогобиччині отримала гроші від Партії регіонів, аби розпорошити голоси.

Голова Асоціації “Нові Горизонти” та головний редактор однойменної газети Олександр Магльона вважає, що легко кидатися на амбразуру, коли там нема кулемету. Саме так він сприйняв виступи кандидатів у народні депутати, які нібито й говорили правильні речі, але відчувалося, що вони достеменно не знають, як втілити задеклароване в життя. При цьому він зауважив: “Ви наші, ми вас підтримуємо, але повинна бути чіткість у тому, що ви викладаєте”. На його думку, люди не сприймають ідеологію, їм усе треба пояснювати просто й дохідливо.

Керівник громадської організації “Небайдужі Дрогобичани”, а нині ще й координатор громадського руху “Чесно” Святослав Сурма вважає, що головне - це донести свою думку до виборців. Але тут постає питання, як це зробити?

В’ячеслав Умнов вважає, що шанс перемогти на цих виборах є у всіх, бо різниця між голосами кандидатів у депутати буде мізерною. На його думку, кидають ідеї генії, йдуть в атаку герої, а приходять до влади негідники. Треба творити для людей, бо на порозі постала третя сила.

На думку депутата Дрогобицької міської ради Михайла Ваврина, кандидати в народні депутати живуть в якійсь омріяній країні, не бачать реалій життя.

Цікаві думки й поради кандидатам у депутати висловили керівник Центру громадських експертиз Олег Косик, головний редактор газети “Франкова криниця Підгір’я” та сайту “Трускавецький вісник” Володимир Ключак, кореспондентка газети “ДрогІнфо” Вікторія Лишик, колишній голова Дрогобицької райдержадміністрації Михайло Кравець, колишній освітянин Василь Лялюк, керівник клубу щасливих людей у Трускавці Сергій Розора, колишній правоохоронець Ростислав Афанасьєв. Останній, до речі, запропонував кандидатам у народні депутати заасфальтувати вулицю Спортивну в Дрогобичі, на якій він живе, гарантуючи, що понад дві тисячі виборців тоді за них проголосують, але Микола Тустановський і Святослав Грабовський сприйняли ці заклики, як роздавання тієї ж гречки чи продуктових наборів.

Народний трибун Дискусійного клубу Ярослав Бігуняк висловив думку, що зараз іде справжня війна, в якій гинуть люди. Нема законів, судів. Не знаємо, чи будуть наступні вибори. “Люди, схаменіться! - закликав він кандидатів у депутати. - Об’єднайтесь уже сьогодні, бо завтра ми не знаємо, чи житимемо в цій державі!”.

Пристрасті на Дискусійному клубі аж зашкалювали, хоча, за великим рахунком, кандидати в народні депутати вели себе толерантно.

Хід дискусії шукайте на Ютубі в Інтернеті. Повний текст виступів на Дискусійному клубі читайте на сайті tustan.io.ua

 

Анатолій ВЛАСЮК

 Создан 15 сен 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником