НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР

 

НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
27 ВЕРЕСНЯ - ВОЗДВИЖЕННЯ (ЗДВИЖЕННЯ)

За легендами, римському імператору Костянтину Великому було видіння хреста, внаслідок чого він одержував перемоги над противником. А в 325 р. його мати, імператриця Олена, віднайшла в Єрусалимі хрест, на якому був розп’ятий Ісус. Патріарх єрусалимський Макарій спорудив його на Голгофі. Так виникло свято Воздвиження Чесного та Животворящого (тобто життєдайного) Хреста Господнього. Хрест у християн став знаком торжества їх віри.

28 ВЕРЕСНЯ - МИКИТИ ГОТСЬКОГО

Ім’я цього святого пов’язується із встановленням свята Воздвиження. Він стояв на варті під найденим у 325 році хрестом, на якому був розп’ятий Ісус. За приналежність до християнської віри його закатували вогнем близько 372 р. Цей угодник ще за часів Київської Русі вважався головним заступником від диявола, бо при житті боровся з бісами.

29 ВЕРЕСНЯ - КУПРІЯНА

В цей день вшановується пам’ять видатного церковного і культурного діяча XIV ст., автора послань, слів, житій, грамот, поетичних творів, перекладів з грецької мови. Його діяльність пов’язана з поширенням серед східних слов’ян, зокрема в Україні другого південнослов’янського впливу - культурного впливу Сербії, Болгарії і Македонії на філософію, писемність та образотворче мистецтво. Він був ініціатором відбудови Софії Київської, зруйнованої під час нападів татар і турків. У 1389 р. Кипріан домігся сану митрополита всієї Русі. Помер у 1406 році.

30 вересня - ВІРИ, НАДІЇ, ЛЮБОВІ ТА МАТЕРІ ЇХ СОФІЇ

Одне з найпопулярніших свят Православної церкви. Як розповідають легенди, премудра християнка Софія народила трьох дочок і дала їм імена відповідно до трьох християнських чеснот - віри, надії та любові. У цьому дусі вона й виховувала їх. Чутки про дивовижних дівчаток і їх матір дійшли до римського імператора Адріана. Усіх чотирьох він викликав на суд і примушував зректися християнства, однак вони були непохитні в своїй вірі. Дітей було закатовано, а кілька днів по тому померла й мати. Це сталося близько 137 р. В багатьох сім’ях - це день вшанування найрідніших членів сім’ї: матері, сестер, дочок. Цього дня за старих часів жінки не починали будь-якої важливої роботи.

1 ЖОВТНЯ - ЯРИНИ-ШИПШИННИЦІ

Третє свято Ярини (Ірини). Перше відзначається 29 квітня, друге 18 травня. Назва дня походить від імені мучениці, яка жила в III ст. і була покарана мечем за відмову зректися християнства. В народі цей день називають Іриною-шипшинницею, бо о цій порі продовжують збирати плоди шипшини і сушать їх.

2 ЖОВТНЯ - ТРОХИМА, САВАТІЯ І ЗОСИМИ

Всі вони були мучениками. Перші два постраждали за Христову віру в 276 р. - їм відтяли голови. Зосима помер у IV ст. Цей день, особливо у сільській місцевості, здавна відомий як свято бджолярів, оскільки в народній уяві Саватій і Зосима є своєрідними оберігачами та захисниками бджіл. Раніше цього дня починалася так звана бджолина дев’ятина, яка тривала до 10 жовтня. Цього ж дня за старих часів юнаки та дівчата обирали один одного, нагадуючи, що не за горами пора весіль. Як правило, вони справлялися на Покрову - 14 жовтня. Тому на Трохима засватані хлопці та дівчата мали остаточно вирішити свою долю - бути їм в парі чи ні.

З ЖОВТНЯ - СТАХІВ (ОСТАПІВ) ДЕНЬ

Від імені великомученика Євстафія Плакиди. Походив з багатого і знатного римського роду, був видатним полководцем. За переказами, під час полювання йому явився Ісус Христос. Після цього разом з дружиною і двома синами Плакида хрестився, одержавши ім’я Євстафія. Після багатьох пригод близько 118 р. вся сім’я загинула, оскільки Євстафій відмовився увійти в язичеський храм і поклонитися поганським ідолам. Цей візантійський сюжет дуже рано потрапив в Україну і користувався досить широкою популярністю в народі. З давніх часів помічено, що цього дня, як правило дмуть сильні вітри. За їх напрямком визначають погоду. Північний вітер обіцяє холод, південний - тепло, західний - мряку, східний - сонячний день.

 Создан 25 сен 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником