У КИЄВІ ЗНАЮТЬ ПРО ЗАГАЗОВАНІСТЬ БОРИСЛАВА, АЛЕ ЧИ РОЗУМІЮТЬ, ДО ЧОГО ЦЕ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ?

 

У КИЄВІ ЗНАЮТЬ ПРО ЗАГАЗОВАНІСТЬ БОРИСЛАВА, АЛЕ ЧИ РОЗУМІЮТЬ, ДО ЧОГО ЦЕ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ?
Я вже писав про проблеми мешканців, які живуть на вулиці Чорновола, 12 у Бориславі. У підвалах витікає нафта, є вона й на подвір’ї. Разом з нафтою присутній газ. Достатньо іскри, аби будинок злетів у повітря. Подібна трагедія трапилась у місті нафтовиків у 1972 році. Тоді був зруйновний будинок і хлібний магазин під ним. Нині біля цього місця стоїть пам’ятник Святій Варварі.

З цього приводу я надіслав запит на інформацію Бориславському міському голові. Детальніше про це можна прочитати тут.

http://tustan.io.ua/s2304687/koli_borislavska_vlada_zahistit_vid_smerti_meshkanciv_budinku_na_vulici_chornovola_12

Нещодавно за підписом Ігоря Яворського надійшла відповідь.

Бориславський міський голова повідомив, що 31 березня цього року на восьмій сесії Бориславської міської ради сьомого демократичного скликання було прийняте звернення до Президента України П. Порошенка, тодішнього Голови Верховної Ради України В. Гройсмана і до голови Львівської облдержадміністрації О. Синютки. У цьому документі, зокрема, сказано:

Ми, депутати Бориславської міської ради, звертаємося до вас з приводу того, що мешканці 32-квартирного будинку № 12 по вулиці В. Чорновола в місті Бориславі тривалий час проживають у небезпечній зоні, де нафта і газ виходить на поверхню, в підвал житлового будинку та на прилеглу територію, а концентрація газу в квартирах та атмосферному повітрі перевищує орієнтовно-безпечні рівні в декілька разів. ґрунти прибудинкової території забруднені нафтою. Вміст нафти у ґрунті перевищує тимчасово-допустиму концентрацію, зафіксовано також перевищення концентрації важких і легких вуглеводнів у повітрі.

Залучити до вирішення проблеми НГВУ “Бориславнафтогаз” ПАТ “Укранафта” немає можливості у зв’язку із тим, що будинок розташований за межами гірничого відводу.

Вирішити проблему за рахунок коштів міського бюджету немає можливості в зв’язку зі скрутним фінансовим становищем.

За ініціативи Бориславської міської ради та за погодженням Львівської облдержадміністрації до Загальнодержавної цільової програми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2013-2017 роки було включено заходи з проведення обстеження території родовищ нафти та озокериту з метою встановлення меж території, з якої необхідно відселити жителів. Розпорядником коштів визначено Львівську облдержадміністрацію.

Зважаючи на наведене вище та беручи до уваги те, що інтенсивність нафтопроявів останнім часом значно зросла, просимо вашого сприяння у вирішенні питань щодо фінансування робіт із влаштування дренажної системи для запобігання виходу нафто- водяної суміші на поверхню та часткового відселення мешканців”.

Що стосується безпосередньої відповіді на мій запит на інформацію, то Бориславський міський голова написав наступне:

“У відповідь на Ваш інформаційний запит повідомляю, що місто Борислав розташовано в зоні нафтового родовища. Значна частина житлових будинків розташована на території, де спостерігається стійке перевищення вмісту метану. Одним із них є 32-квартирний житловий будинок № 12 по вул. Чорновола, збудований в 1963 році.

Під час будівництва будинку в 1963 році виявлено шурф, заповнений водою, з якого виділялася нафта і газ. Шурф виявився старою гірничою виробкою часів Австро-Угорщини для розробки озокеритних жил. Перелив нафти становив 10-15 літрів на добу. Згідно з рішенням проектної організації, котлован для будинку був пересунений на 8 метрів. Виявлений шурф перекрито залізобетонною плитою та заповнено гематитовим обважувачем. На жаль, через деякий час нафта знову вийшла на поверхню. Зважаючи на наведене вище, пожежною інспекцією Борислава було заборонено заселяти цей будинок. Для боротьби з виділенням нафти та газу для гарантії безпечного проживання людей у цьому будинку та сусідніх будинках проведено ряд запобіжних заходів з відводу нафти і газу за спеціальною системою. Після виконання згаданих вище робіт будинок був заселений.

У 1981 році на відстані 4-6 метрів від фундаменту житлового будинку відновились нафтопрояви. З метою їх ліквідації запроектовано та пробурено дегазаційну свердловину глибиною 47 метрів. Ця свердловина запроектована та пробурена в місці максимального грифоноутворення, але поставленої задачі вона не виконала, отримано прихід води.

Крім цього, в районі розташування будинку №12 пробурено 21 дегазаційну свердловину та облаштовано 6 шурфів-колодців.

В даному районі поблизу будинку знаходиться ліквідована креліусна свердловина, при бурінні якої на глибині 32-45 метрів спостерігались нафтогазопрояви. При розкопках біля будинку гирла цієї свердловини не знайдено. Не виключено, що нафта та газ поступають по стовбурі цієї свердловини з глибини. Загалом будинок розташовано в зоні складної геологічної будови. Газовий потік в окремих випадках досягає поверхні, попадає в підвал будинку, каналізаційні колектори і інші підземні магістралі.

Для дослідження ґрунтів на території, прилеглій до житлового будинку № 12 на вул. В.Чорновола в м. Бориславі, Бориславською міською радою було залучено представників відділення фізики-хімії горючих копалин Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії імені Л.М. Литвиненка НАН України. За результатами обстеження встановлено, що ґрунти прилеглої ділянки забруднені нафтою, вміст нафти у ґрунті перевищує ТДК (тимчасово допустима концентрація) в 4-15 разів, відповідно зафіксовано перевищення концентрації важких і легких вуглеводнів у повітрі.

Комісією у складі представників ГУ ДСНС у Львівській області, Бориславської міської ради та Держсанепідслужби України проведено обстеження та встановлено, що вищезгаданий житловий будинок розташований в зоні складної геологічної будови, нафта і газ з нижніх покладів мігрує вверх. Повністю припинити міграцію нафти і газу із нижніх покладів немає можливості. Комісією запропоновано провести відселення мешканців.

Представниками НГВУ “Бориславнафтогаз” спільно із науково-дослідним проектним інститутом ПАТ “Укрнафта” за клопотанням Бориславської міської ради розроблено заходи з ліквідації нафтопрояву та проводяться відповідні роботи.

В даний час роботи з ліквідації нафтопрояву виконуються працівниками НГВУ “Бориславнафтогаз” відповідно до розроблених заходів, хоча слід зазначити, що будинок розташовано за межею гірничого відводу.

24 грудня 2014 року проведено робочу нараду щодо подолання наслідків інтенсивних нафтопроявів та виходу газу на поверхню в житловому будинку № 12 та на прилеглій території на вул. Чорновола у м. Бориславі за участю представників Бориславської міської ради, Львівської облдержадміністрації, НГВУ “Бориславнафтогаз” ПАТ “Укрнафта”, міського відділу Головного управління ДСНС України у Львівській області, головного державного лікаря Дрогобицького району та м. Борислава.

З метою зменшення впливу негативних факторів необхідно виготовити та впровадити проект дренажної системи для відведення газової та нафто-водяної суміші від житлового будинку № 12 по вул. Чорновола.

Провести відселення мешканців будинку № 12 по вул. Чорновола немає можливості у зв’язку зі складним фінансовим становищем, про що направлено звернення у вищі інстанції.

14 серпня 2015 року проведено засідання робочої групи щодо напрацювання дієвих заходів мінімізації негативного впливу експлуатації нафтогазового та озокеритного середовищ у м. Бориславі під головуванням директора Департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації – О.М. Балицького, де прийнято рішення підготувати запити на фінансування з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища робіт з виготовлення проекту дегазації прибудинкової території підвального приміщення будинку та влаштування дренажної системи для запобігання виходу нафто-водяної суміші на поверхню. В жовтні 2015 року такі запити були оформлені та направлені на розгляд до департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації.

Беручи до уваги те, що сам будинок не руйнується і тому не може бути визнаний як аварійний, але витоки нафти і газу на прилеглій території загрожують життю та здоров’ю людей, за ініціативою Бориславської міської ради та за погодженням Львівської ОДА до Загальнодержавної цільової програми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2013-2017 роки було включено заходи з проведення обстеження території родовищ нафти та озокериту з метою встановлення меж території, з якої необхідно відселити жителів. Розпорядником коштів визначено Львівську ОДА.

В жовтні 2015 року Бориславською міською радою підготовлено і відправлено запит на фінансування з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища “Проект дренажної системи для відведення газової та нафто-водяної суміші від житлового будинку № 12 по вул. Чорновола”. На даний час відповіді, чи буде фінансуватися цей запит, чи ні, не було.

В березні 2016 року на сесії Бориславської міської ради прийнято звернення депутатів міської ради до Голови Верховної Ради України про сприяння у проведенні відселення мешканців будинку № 12 по вул. Чорновола.

 

Міський голова І.Р. Яворський”.

 

Як бачимо, відповідь ґрунтовна, зі знанням справи, але лише констатує факт наявної проблеми. Самого розв’язання її ми не бачимо. І справа навіть не в будинку № 12 на вулиці Чорновола, хоча в ньому теж. Подібних місць – видимих і прихованих – у Бориславі є дуже багато. В загальному не розв’язується проблема загазованості міста, тому в будь-який момент може рвонути в будь-якому місці. Місцевій владі не вдалося на державному рівні довести необхідність проведення рятівних робіт у Бориславі в прямому значенні цього слова, наданню міста статусу, що потерпів від екологічного лиха. Переписки, відписки нічого не дають.

З іншого боку, влада будь-якого рівня і пальцем не поворухне, коли бачить не активність чи навіть байдужість бориславців до власної долі. В цивілізованих країнах Європи мешканці не терпіли би подібної ситуації й п’яти хвилин – перекривали би дороги, пікетували би органи влади, вчиняли інші дії на захист здоров’я і самого життя. Що ж, схоже, нам ще далеко до Європи. Цим користаються чиновники різних мастей. Їм вигідніше кошти з бюджету різних рівнів перекласти до своєї кишені, ніж розв’язати проблеми якогось там Бориславу.

У зв’язку з відповіддю Бориславського міського голови в мене виникнув ще ряд запитань, тому я скерував на його ім’я ще один запит на інформацію.

 

25 квітня 2016 року

406

 

Бориславському міському голові

п. Ігореві Яворському,

вулиця Шевченка, 42, м. Борислав, 82300

 

ЗАПИТ НА ІНФОРМАЦІЮ

 

Шановний пане Голово!

Відповідно до статті 34 Конституції України та статті 19 Закону України “Про доступ до публічної інформації” прошу надати таку інформацію:

1. Прошу надати перелік запитів Бориславської міської ради до вищих інстанцій та відповіді на них у період з листопада 2015 року до включно квітня 2016 року щодо ситуації навколо будинку № 12 на вулиці В. Чорновола з вихідними даними цих документів.

2. Чи виготовлений і впроваджений проект дренажної системи для відведення газової та нафто-водяної суміші від житлового будинку № 12 на вул. В. Чорновола?

3. За ініціативою Бориславської міської ради та за погодженням Львівської ОДА до Загальнодержавної цільової програми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2013-2017 роки було включено заходи з проведення обстеження території родовищ нафти та озокериту з метою встановлення меж території, з якої необхідно відселити жителів. Які роботи вже здійснені та яка сума коштів на це витрачена?

4. У жовтні 2015 року Бориславською міською радою підготовлено і відправлено запит на фінансування з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища “Проект дренажної системи для відведення газової та нафто-водяної суміші від житлового будинку № 12 на вул. В. Чорновола”. На даний час відповіді, чи буде фінансуватися цей запит, чи ні, не було. Які додаткові заходи вжило керівництво міста, аби отримати відповідь на цей запит?

5. Прошу надати розпорядження міського голови, рішення виконкому або ухвалу сесії в період з листопада 2015 року до включно квітня 2016 року, в якому було би підняте питання перед вищестоящими органами про ліквідацію загазованості Борислава та надання йому статусу міста, що потерпіло від екологічного лиха.

6. Прошу пояснити, чому не можна залучити до розв’язання цієї проблеми НГВУ “Бориславнафтогаз” ПАТ “Укранафта”, бо будинок розташований за межами гірничого відводу? Прошу надати відповідні документи, завдяки яким встановлені ці межі.

7. Скільки коштів у вигляді податків надійшло від НГВУ “Бориславнафтогаз” у 2015 році й окремо за січень-березень 2016 року? Яку ще фінансову та іншу допомогу надавало підприємство місту? Прошу вказати суму і перерахувати здійснені роботи.

8. Чи був здійснений аналіз на предмет екологічної шкоди, завданої НГВУ “Бориславнафтогаз”, в порівнянні з фінансовими вливаннями у міський бюджет?

9. Прошу надати документи, з якими влада зверталася до ПАТ “Укрнафта” у зв’язку з екологічною шкодою, завданою місту з боку НГВУ “Бориславнафтогаз”, і відповіді на ці звернення.

10. Коли востаннє біля будинку № 12 на вулиці В. Чорновола були проведені заміри на вміст нафти у ґрунті? В скільки разів це перевищує ТДК (тимчасово допустиму концентрацію)? У скільки разів перевищена концентрація важких і легких вуглеводнів у повітрі біля вказаного будинку?

 

Відповідь прошу надати в письмовій формі, в повному обсязі, в порядку та строки, передбачені законодавством, на мою електронну адресу …

Номер мобільного телефону ….

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

25 квітня 2016 року

 

 Создан 25 апр 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником