СТЕБНИКУ НЕОБХІДНО ТЕРМІНОВО РОЗРОБИТИ НОВУ СХЕМУ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ

 

СТЕБНИКУ НЕОБХІДНО ТЕРМІНОВО РОЗРОБИТИ НОВУ СХЕМУ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ
13 червня 2016 року в приміщенні фірми “Сапсан” за ініціативою часопису “Воля громади” в Стебнику відбулося засідання Дискусійного клубу. Говорили про реформу теплопостачання. В дискусії взяли участь депутати Стебницької міської ради, громадські активісти, небайдужі стебничани.

 

МОДЕЛЬ ТРУСКАВЦЯ НЕ МОЖНА ПЕРЕНЕСТИ НА СТЕБНИК

 

Необхідність проведення такої зустрічі була викликана тим, що останнім часом багатьом стебничанам відмовляють у встановленні автономного опалення. Це обурює людей, бо, на їхню думку, влада діє незаконно, зберігаючи монополію місцевої теплопостачальної організації. Цілком очевидно, що якщо міжвідомча комісія, яка дає дозволи на від’єднання від центрального опалення, й далі діятиме таким чином, то обурення людей лише зростатиме, а восени взагалі може призвести до не прогнозованих наслідків. Чи усвідомлює влада критичність ситуації й чи зможе влітку виправити стан справ? Саме про це й говорили учасники Дискусійного клубу, намагаючись виробити пропозиції, які би допомогли вийти із глухого кута.

Громадський діяч Тарас Остап’юк, юрист за фахом, останнім часом вивчав цю проблему, тому знає її, що називається, зсередини. Він нагадав, що створена міжвідомча комісія, яка уповноважена міською владою приймати рішення щодо від’єднання окремих абонентів від центрального опалення. Цю комісію очолює заступник Стебницького міського голови Роман Корпан. На одному із засідань було прийняте рішення, що від’єднання від центрального опалення дозволятимуть не окремим квартирам, не по стояках, а лише цілим будинкам. Практично неможливо, щоби всі мешканці того чи іншого будинку могли відключитись від центрального опалення і перейти на автономне. Чиясь квартира може стояти порожньою або якийсь мешканець не в змозі перейти на автономне опалення через брак коштів – і весь будинок опиняється в заручниках. Мотивація влади зрозуміла: люди бідні, не можуть перейти на автономне опалення, тому слід зберігати опалення центральне.

Тарас Остап’юк вважає, що міський голова порушив законодавство, створивши своїм розпорядженням не постійно діючу міжвідомчу комісію, як це прописано у відповідних документах, а тимчасово діючу. Крім того, рішення про створення такої комісії та її функціональні обов’язки були прийняті на одній із сесій попередньої влади, тому нинішній міський голова не може його відмінити розпорядженням. Втім, існує певна юридична колізія. Є наказ міністерства будівництва і архітектури, за яким від’єднувати від центрального опалення можна побудинково. Але водночас питання житлової сфери вирішують органи місцевого самоврядування. Тобто комісія може користуватись або одними нормами, або іншими. Якщо держава регулює від’єднання всього будинку, то й органи місцевого самоврядування теж можуть це робити, бо мають для цього всі повноваження. Але, з іншого боку, Стебник нікому не потрібен – ні Дрогобичу, ні Львову, ні Києву. Тому як у Стебнику вирішать – так воно і буде правильним. Головне, щоби рішення було розумним. Натомість політика місцевої теплопостачальної організації скерована на те, щоби залишатися монополістом у даній сфері й не давати можливості людям альтернативного розв’язання проблеми, а влада їй у цьому фактично підігрує.

На думку директора підприємства “Трускавецьтепло” стебничанина Руслана Крамара, питання теплопостачання, згідно чинного законодавства, відносяться до компетенції органів місцевого самоврядування. Міська рада прийняла положення про від’єднання абонентів стояками. Це рішення ніхто не відміняв і не опротестовував, тому воно є чинним. Документи міністерств не мають жодного стосунку до рішення Стебницької міської ради. комісія повинна дотримуватися того положення, яке затвердила сесія міської ради.

У Трускавці прийняте рішення про від’єднання від центрального опалення по стояках, але можуть також від’єднувати й окремі квартири. У кожному такому випадку міжвідомча комісія приймає окремі рішення. У Трускавці процес від’єднання від централізованого опалення почався декілька років тому. Це було зроблено вчасно, бо тоді фінансовий стан людей дозволяв це зробити. У цьому відношенні Стебник запізнився, і тепер це зробити набагато важче, виходячи, перш за все, з того, що ціни на матеріали і послуги зросли, а зарплати фактично залишилися на місці. Зараз модель Трускавця не можна перенести на Стебник. Це буде нерозумно і неграмотно. Стебник має піти іншим шляхом. При цьому вести дискусію мають люди, які в тому професійно розбираються. Зараз не можна примусово у Стебнику від’єднувати абонентів від тепла. Має бути захисний механізм у вигляді фінансової допомоги з боку міської влади чи щось інше. Водночас не можна заважати тим, хто хоче від’єднатись. Для інших суттєво зростає ціна, тому вони повинні думати про те, як теж встановити у себе автономне опалення. А у зв’язку зі зростанням тарифів ціна й так буде дуже високою. Вона буде коливатися від 30 до 35 гривень за квадратний метр. Теплопостачальні організації незабаром можуть діяти так, як це роблять ті, хто постачає електроенергію, - вимикати абонентів, які не сплатили за послуги. Матимемо тоді не лише відключення світла, а й газу. Отже, ми можемо опинитися в ситуації, коли без тепла опиняться так звані соціальні квартири. А якщо не давати людям від’єднуватися від центрального опалення, то взагалі всі можуть опинитися без тепла. А котельні можуть відключити тому, що теплопостачальні організації не матимуть змоги заплатити за електроенергію. Керівник теплопостачальної організації повинен шукати вихід із ситуації, а не казати: “Ви не від’єднаєтесь від центрального опалення, бо мені це не вигідно”.

 

ПОТРІБНО ЗМІНИТИ КЕРІВНИКА ТЕПЛОПОСТАЧАЛЬНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

 

Депутат Стебницької міської ради Андрій Афанасов вважає, що склалася ситуація, коли одні люди можуть встановити автономне опалення, а інші ні. І тоді останні або залишаються без тепла, або платять за нього ціни, вказані у платівках теплопостачальної організації, що значно вище, ніж якби вони мали автономне опалення.

Депутат Стебницької міської ради Віталій Свищ каже, що на останній сесії це питання вже піднімали. Людям, які хочуть встановити автономне опалення, слід звернутися до банків, які дають кредити. До 30 відсотків суми можна собі повернути. Міська влада має визначити неплатоспроможних людей, яким потрібні кошти на встановлення автономного опалення. Не треба зациклюватись і на автономному опаленні, особливо якщо зважити ціну на газ. Є ж опалювальні пристрої на електроенергії. Влада повинна знайти кошти, але людей не можна відключати від тепла.

Руслан Крамар уточнив, що банки не дають кредити на встановлення автономного опалення, а лише на придбання твердопаливних котлів, на заміну вікон і утеплення фасадів. На газові та електричні котли така програма не розповсюджується. Зараз багато людей кинулися встановлювати електричні котли. Обленерго може збільшити для окремих споживачів ліміт електроенергії, якщо вони використовують електрику для нагріву приміщень, і відповідно, ціна за світло буде меншою.

Тарас Остап’юк вважає, що теплопостачальна організація в Стебнику повинна забезпечувати теплом усе місто, але одночасно враховувати всі напрацьовані пропозиції.

Громадський активіст Роман Уневич зробив наголос на тому, що стебницька громада складається з 16 тисяч осіб. У всіх є спільні інтереси. Серед них – необхідність мати тепло в своїх домівках. Центральне опалення ввели ще за Радянського Союзу. Теплокомуненерго прожило на двадцять п’ять років довше за Радянський Союз. Але як би цю структуру штучно не утримували, вона теж все одно розвалиться, бо вона є не ефективною. Зараз потрібні реформи у будь-якій сфері нашого життя. Нові депутати прийшли до влади, бо люди їм повірили, що вони здійснюватимуть реформи. А стебничани змінили міського голову і 80 відсотків депутатського корпусу. А реформ, змін щось не видно. На його думку, саме влада повинна змінити керівника теплопостачальної організації, бо той не здійснює реформ у своїй сфері. Треба оголосити конкурс, знайти менеджера, аби стебничани відчули, що відбулись зміни у забезпеченні їхніх домівок теплом. Котельні мають бути відключені, бо їх і так рано чи пізно відключать. Всі, хто бажає, повинні отримати дозволи на встановлення автономного опалення. І вже влада повинна допомогти тим людям, які цього поки що зробити не можуть. За двадцять п’ять років уже можна було встановити котли на кожному будинку, на школах, лікарні, дитячих садочках. А людям тупо не дають дозволи на встановлення автономного опалення, і жодних змін не видно. Люди мають альтернативу: платити за газ 3 тисячі гривень, якщо їх обслуговує теплопостачальна організація, або 800 гривень, якщо у них є автономне опалення. Ніхто більше терпіти такого свавілля не буде. Добре, що громадськість піднімає це питання, бо влада й далі продовжувала би проводити таку політику. А так є надія, що за літо щось зміниться у підходах в подачі тепла. Якщо ні – матимемо протести людей у вересні-жовтні. В Україні є 3 тисячі населених пунктів. У багатьох містах вже давно розв’язали ті проблеми, про які стебничани тільки говорять. Мабуть, треба туди з’їздити і вивчити досвід, як це зробити. Минулого міського голову громада змусила надавати дозволи, штовхала до реформ. А керівник теплопостачальної організації повинен шукати виходу із ситуації. Якщо стебничани дозволяють йому спокійно жити, то він ще 25 років керуватиме. Польща пройшла цей шлях, так що нам не треба винаходити велосипед. Якби запросити на сесію людей, які перейшли на автономне опалення, і запитати в них, чи вони хочуть повернутися до центрального опалення, ніхто би цього не захотів.

 

ПРОБЛЕМА ЗАГОСТРЮВАТИМЕТЬСЯ, БО НЕ БУЛА РОЗВ’ЯЗАНА ВЧАСНО

 

Руслан Крамар вважає, що проблеми почнуться з початком опалювального сезону, коли люди отримають перші квитанції до оплати. Теплоенерго змушене буде відключати будинки від газу, якщо не буде стовідсоткової оплати. Страждатимуть люди, які зможуть платити, а в їхніх сусідів нема такої можливості. В Стебнику можливі реформи в сфері теплопостачання. Є чимало проблем і нюансів, але треба, як у Трускавці, залучити науковців, аби вивчити питання і виробити рекомендації для реформи. Треба враховувати думку фахівців. Будь-який керівник теплопостачальної організації є лише виконавцем. На даний час не можна ліквідувати структури теплопостачальних організацій, бо діючі котельні працюють і мають дати людям і бюджетним організаціям тепло.

Депутат Стебницької міської ради Іванна Дідошак каже, що, за словами керівника теплопостачальної організації в Стебнику, його фірма є збитковою. Зростає борг перед нею з боку держави, та й саме підприємство господарює не ефективно. Вже в субсидіях закладена міна сповільненої дії. Зараз не можна людей кинути напризволяще. Теплопостачальна організація має запропонувати механізм, як зробити так, аби люди мали тепло і платили за це гроші, виходячи зі своїх можливостей. Але це все має бути прораховане і запропоноване людям. Треба зважити також на те, чи кваліфіковані спеціалісти роблять від’єднання від центрального опалення і підключення до опалення автономного. У деяких будинках постійно чути запах газу.

Андрій Афанасов вважає, що міська влада проводить роботу в даному напрямку. За його словами, заступник міського голови Роман Корпан запропонував від’єднувати від центрального опалення не поквартирно, а по стояках. Треба просто визначитись, яку допомогу слід надати людям, які поки що не можуть від’єднатися. Побачимо, наскільки ефективною буде робота влади. Теплопостачальне підприємство й надалі буде збитковим, бо навіть якщо 20 відсотків квартир будинку відключать від центрального опалення, то йому не рентабельно буде постачати тепло решті мешканців. Маємо проблему людей, підприємства і влади.

Тарас Остап’юк узагальнив ситуацію і сказав, що чомусь керівники збиткових підприємств мають високі зарплати і їздять на джипах.

Руслан Крамар вважає, що проблема лише загострюватиметься, бо не була розв’язана вчасно. Якщо склалася така ситуація, то керівникові треба йти до міського голови з пропозиціями, що ж треба робити.

Депутат Стебницької міської ради Іван Магур вважає, що ті, хто проживає у приватному секторі, не мають проблем, з якими зіштовхуються люди у багатоповерхівках. Він би хотів почути точку зору представників влади і теплопостачальної організації, але вони не прийшли на засідання Дискусійного клубу.

 

Б

 

Стебничанин Василь Кінаш вісім років тому від’єднався від центрального опалення і не жалкує про це. Його не задовольняла якість опалення і ціна. Він і досі не може зрозуміти, чому людина повинна платити за квадратні метри свого помешкання, адже у людей різна кількість кімнат, батарей, а тут усіх зводять до спільного знаменника. Виходить, що ми платимо за інших, до яких опалення у повному обсязі або не доходить, або є його надлишок. Така собі зрівнялівка. На його думку, керівник місцевої теплопостачальної організації не хоче займатися встановленням автономного опалення для мешканців міста. Людей ставлять в умови, коли вони повинні платити за тепло, не знаючи, за що і скільки. Слід замінити керівника, бо він не хоче прислуховуватися до думки більшості населення. Люди ж хочуть жити комфортно, а не так, як їм нав’язують. На його думку, керівник теплопостачальної організації не бачить людей, для нього головне – труби і газ, а все решта – ваші проблеми.

Руслан Крамар вважає, що Стебнику необхідно терміново розробити нову схему теплопостачання. Місто зараз на такому рівні розвитку, коли доцільніше буде використовувати європейські кошти у рамках співпраці з містами-побратимами. Котельні слід ставити на невеликі мікрорайони. Центральні котельні вже себе віджили. Поки тепло від неї дійде до споживача, маємо 25 відсотків втрат. А законодавець пише, що втрат не може бути більше, ніж 13 відсотків. Держава заганяє в глухий кут теплопостачальні організації. У Стебнику ще нема такого великого від’єднання від централізованого опалення. Ось такі невеликі блочні котельні на декілька будинків не матимуть втрати тепла при транспортуванні до споживачів. Газові котли не вічні. Через 7-10 років їх треба замінювати на інші. Чи матимуть люди гроші на це? Час на місці не стоїть, і вже через років 15, можливо, вже не буде доцільно ставити і блочні котельні. Але зараз треба виходити з тієї ситуації, що склалася. В Стебнику треба розробити фахову систему теплопостачання із залученням спеціалістів до цієї роботи.

Депутат міської ради Павло Побережний вважає, що міжвідомча комісія фактично заперечує рішення, які прийняла сесія, не дозволяючи людям встановлювати автономне опалення. Про проблему теплопостачання у Стебнику ми говорили і в минулі роки. Автономному опаленню на даний час є вже альтернативні варіанти. Вони більш сучасні й ефективні. Коли ми дискутуємо про теплопостачання в Стебнику, то говоримо про реформи, а не про те, що слід ліквідувати підприємство, всім від’єднатися від центрального опалення. Треба реформувати той спадок, який нам дістався від Радянського Союзу. Якою має бути ця реформа – вирішувати фахівцям. Підприємство повинно заробляти, але не обдирати стебничан. Ми дійдемо до того, що люди просто змушені будуть платити не за тепло, а за те, щоби до тебе не прийшли виконавчі служби і не відібрали квартиру. Не лише громада, а й комунальне підприємство повинно думати про людей. Ми не повинні думати про фірму, щоб вона мала прибуток. Його й створили для того, щоби люди комфортно жили. Нам потрібно, щоби фахівці знайшли альтернативну для Стебника схему теплопостачання, на яку негайно слід перейти. Ми маємо в Стебнику ніби філію Газпрому, яка є монополістом. Хоче – підкрутила газ, хоче – скрутила його. Міняється влада, міські голови, депутати, але принципового впливу на це комунальне підприємство вони не мали і не мають.

Учасники Дискусійного клубу запропонували депутатам Стебницької міської ради розглянути питання реформи теплопостачання спочатку на профільній комісії, а потім винести його на засідання сесії.

Насамкінець два слова про владу. Складається враження, що керівники міста не збираються здійснювати реформу теплопостачання, хочуть залишити все так, як є. А, головне, вони не здатні сприйняти інакшу думку, яка є відмінною від їхньої. Принаймні у мене склалося саме таке враження від того, що міські очільники не прийшли на засідання Дискусійного клубу. Їх було офіційно запрошено на цю зустріч. Роман Корпан навіть виявив бажання бути присутнім і забезпечити явку керівника теплопостачальної організації. Заради цього засідання Дискусійного клубу перенесли з 9 на 13 червня. Але ні заступник міського голови, ні Орест Лабовка не взяли участь у дискусії. Шкода, бо цю проблему слід вирішувати насамперед їм. Якщо вони цього не зроблять влітку, то восени люди штурмуватимуть “білий дім”. Так вже було за попередньої влади. Тому слід вчитися на чужих помилках, а не множити свої.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

15 червня 2016 рокуСоздан 18 июн 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником