МИКОЛА КНЯЖИЦЬКИЙ: “ГРОМАДСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ МОЖНА СТВОРИТИ ЛИШЕ В ДЕМОКРАТИЧНІЙ КРАЇНІ”

 

МИКОЛА КНЯЖИЦЬКИЙ: “ГРОМАДСЬКЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ МОЖНА СТВОРИТИ ЛИШЕ В ДЕМОКРАТИЧНІЙ КРАЇНІ”
Сьомого жовтня у Дрогобичі побував генеральний директор ТВі, кандидат у народні депутати України від об’єднаної опозиції Микола Княжицький.

Того дня в Дрогобицькому педагогічному ліцеї відбувся круглий стіл, присвячений проблемам інформаційної стратегії опозиції. Це вже було шосте засідання, яке проходить під патронатом науково-ідеологічного Центру імені Дмитра Донцова та редакції газети “Галицька зоря”. В ньому взяли участь Микола Княжицький і кандидат у народні депутати України від об’єднаної опозиції по Дрогобицькому виборчому округу N121 Роман Ілик. Експертами виступили доктор філологічних наук Петро Іванишин, доцент Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Олег Баган, керівник Товариства “Юрій Дрогобич” Володимир Кондзьолка та автор цих рядків.

Тон у розмові задав Петро Іванишин. На його думку, інформаційний простір є складовою національної безпеки. Нині маємо ситуацію, коли інформаційна політика влади привела до того, що інформаційний простір формується неукраїнськими олігархічними кланами. При цьому журналісти стали заручниками. Звертаючись до Миколи Княжицького, він запитав, що ж планує зробити опозиція, аби вийти з цієї непростої ситуації?

Насамперед Микола Княжицький подякував дрогобицькій громаді, яка ввійшла до числа найбільших жертводавців, що дозволило ТВі продовжити свою роботу, незважаючи на наїзди податкової.

Відповідаючи на запитання, він нагадав присутнім нещодавню карикатуру одного американського художника, коли преса затиснута між чоловіком, схожим на Януковича, і олігархом. Ось такою є ситуація в Україні. Чи не найбільшою проблемою є те, що нема прозорості у медіа-власності. Понад 50 відсотків інформаційного простору в Україні належить олігархам - Хорошковському, Пінчуку, Коломойському, Ахметову, Порошенку.

Крім того, нема програм про українську культуру. “Невже українці не хочуть дивитись українського?” - задав риторичне запитання Микола Княжицький. Він розповів про створення Конгресу оборони української мови, на якому побував. Саму мову він порівняв з кров’ю. Якщо обрізати судини, людина вмирає, - так само, коли замість крові пустити якусь іншу речовину.

Другою не менш важливою проблемою є монополія на цифрове телебачення. Монополістом виступає така собі фірма “Зеленбуд”. Останнім часом телевізійні ліцензії роздали так званій Сім’ї. Радником президента з цих питань є громадянин Росії пан Шувалов, тому й зрозуміло, якою може бути телевізійна політика України.

Володимир Кондзьолка згадав ще одного кандидата по Дрогобицькому виборчому округу - Ігоря Куруса, який свого часу мав дотичність до створення цифрового телебачення, а з 2005 року, за його ж словами, висловленими на Дискусійному клубі, взагалі не дивиться телебачення.

Микола Княжицький зауважив, що схильний говорити позитивні речі, а не діяти на негативі, однак, оскільки було згадане прізвище Ігоря Куруса, то сказав про нього декілька слів. Вони разом працювали у Національній раді з питань телебачення і радіомовлення. Той не голосував за надання ліцензії ТВі, а переговори вів від імені Хорошковського, якого вважають медіа-магнатом, який володіє декількома десятками відсотків акцій телеканалу “Інтер”. Зупинився він і на впровадженні в школах комп’ютеризації на основі так званої 4G. На його думку, це великий обман. “Якби я жив на Дрогобиччині, то не голосував би за Ігоря Куруса”, - сказав Микола Княжицький.

Олег Баган поцікавився. чи була в опозиції і чи є зараз стратегія в інформаційному просторі, коли пів-України живе в неукраїнських цінностях?

Микола Княжицький погодився, що в державі нема концепції культурної політики. Скажімо, чому держава не може профінансувати центри, в яких би всі, хто забажає, могли вивчати українську мову. Велика потреба в цьому є на Сході та Півдні України.

Зачепив він і питання політичних ток-шоу. Ведучі, громадяни інших країн, принижують українців. Микола Княжицький рекомендуватиме своїм колегам не ходити до Савіка Шустера і Євгенія Кисельова. Ставши депутатом, він працюватиме у комітеті, що відає телебаченням і радіомовленням і виступатиме за українську мову в ефірі. Є характерний приклад Албанії, коли створювалися паралельні установи, в яких говорили державною мовою в той час, коли політика була фактично окупаційною і скерованою проти власного народу. Нині у нас фактично панує тюремна лексика, про що свого часу говорив відомий дисидент Володимир Буковський, з яким Микола Княжиц-кий мав розмову (пам’ятаєте: “Поменяли хулигана/ на Луиса Корвалана/. Где ж найти такую мать/, чтоб на Брежнева сменять?”).

Мене цікавили проблеми громадського телебачення. Не секрет, що створити його найбільше шансів було за президентства Віктора Ющенка. Проте тоді не вистачило політичної волі. Чи варто сьогодні створювати громадське телебачення “під Януковича”, знаючи наперед, що буде вихолощена сама його суть?

На думку Миколи Княжицького, за Радянської влади ми всюди, в тім числі й на телебаченні, спостерігали ерзац, замінник. На жаль, у багатьох випадках подібне залишилося. Він переконаний, що громадське телебачення можна створити лише в демократичній країні. Саме так поступило багато країн у Європі, які від тоталітарних режимів перейшли до демократії. В цьому контексті важливо, щоби політики зрозуміли, що вони живуть серед людей. Він навів приклад свого колеги Мирослава Чеха, який нині представляє інтереси каналу ТВі у Польщі. Він був депутатом сейму, зараз має свій невеличкий бізнес, але ніколи не відрізнявся від простих людей способом життя, жив їхніми інтересами.

Петро Іванишин підняв тему критичних публікацій у засобах масової інформації й відповідальності чиновників за переслідування журналістів. Микола Княжицький вважає, що нічого нового придумувати не треба. У нас ще переважає так званий азійський культ, від якого треба відмовлятися. Чиновники встановлюють собі бігборди за державні гроші.

Володимир Кондзьолка говорив про можливість розширення кола цікавих людей, які читають лекції на телеканалі ТВі. Микола Княжицький зауважив, що в Україні не бракує цікавих людей і їх, по мірі можливостей, запрошують в студію. Розповів він і про власника ТВі п. Кагаловського, який свого часу взяв участь у так званій Ахенській конференції, після чого фактично розпочався розпад СРСР. Нині він є громадянином Великобританії, не втручається в редакційну політику каналу. За словами Миколи Княжицького, на ТВі відсутня цензура, кожний журналіст має право висвітлювати різні точки зору.

Мене цікавили питання висвітлення національних, націоналістичних ідей на ТВі. Як на мене, цей телеканал ще недостатньо це робить. Микола Княжицький лише частково з цим погодився, бо цим проблемам надається багато уваги. Проте політика телеканалу спрямована насамперед на глядачів Сходу і Півдня України, які потребують правдивого слова.

Я запропонував Миколі Княжицькому запросити Петра Іванишина та Олега Багана на ТВі для висвітлення націоналістичних проблем. Генеральний директор телеканалу пообіцяв це зробити.

Олег Баган поцікавився, скільки коштуватиме створення справді національного каналу на Західній Україні, адже недаремно напівжартома-напівсерйозно кажуть: щоб ти до кінця життя дивився 12 канал. Микола Княжицький відповів, що мова йде про десятки мільйонів доларів. Але якщо канал не сподобається владі, то його прикриють. Західні експерти мають надії на українських олігархів, ніби вони здатні запровадити демократію.

“Нема великих сподівань, але маю великі надії, - зазначив Микола Княжицький щодо наступних виборів. - Навіть якщо ми будемо в меншості, все одно матимемо якісно нових людей”.

Упродовж всієї зустрічі Микола Княжицький тепло відгукувався про Романа Ілика, зазначивши, що це людина їхньої команди, яка ділом довела, що здатна робити реформи в державі, здолати режим Януковича.

Своєю чергою, Роман Ілик щиро подякував Миколі Княжицькому за приїзд до Дрогобича, сказавши, що йому приємно за присутність таких людей в команді об’єднаної опозиції. Він висловив переконання, що все-таки буде створена демократична більшість у парламенті. “Влада поводить себе як окупант, - підкреслив Роман Ілик. - Але саме ми, українці, є господарями на своїй землі й нам треба наводити лад у власній хаті”.

На сайті tustan.io.ua читайте повний текст виступу Миколи Княжицького, запитання і відповіді на них.

 

Анатолій ВЛАСЮКСоздан 28 окт 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником