НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР

 

НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
 

15 ЛИСТОПАДА - АКИНДИНА ТА ПІГАСІЯ

Мученики, страчені в IV ст. Здавна перший із святих ототожнювався із чаклуном. Цієї пори селяни теребили льон і коноплі, продовжували обмолочувати хліб. “Доки на току ціп, доти на столі хліб”.

16 ЛИСТОПАДА - КНЯЖНИ ГАННИ

В історичних джерелах вона більш відома під іменем Янки - зменшеного імені від Анни. Народилася близько 1055 р. від шлюбу великого Київського князя Всеволода Ярославича і візантійської царівни роду Мономахів. Її братом був Володимир Мономах. У 1086 р. вона прийняла чернецтво у закладеному для неї монастирі св. Андрія в Києві, який одержав назву Янчиного. Як ігуменя, вона зібрала багато черниць і в цьому ж монастирі організувала першу в Україні дівочу школу, в якій навчали грамоті, гаптуванню та співам. Їздила вона і в Константинополь, де, очевидно, сама обрала митрополита Івана на Київську кафедру. Померла в 1113 р.

17 ЛИСТОПАДА - ОСВЯЧЕННЯ СОФІЇ КИЇВСЬКОЇ

Цю всесвітньо відому пам’ятку історії, архітектури та монументального живопису було споруджено за часів Ярослава Мудрого. Приблизно в 1037 р. “Повість минулих літ” повідомляє: “Заклав Ярослав город великий Київ, а біля нього Золоті ворота. Заклав і церкву митрополичу на честь святої Софії, премудрості Божої. Ярослав же цей мав любов до книг і багато переписав їх і зібрав у церкві святої Софії, яку сам сотворив і прикрасив її іконами многоцінними, і золотом, і сріблом, і сосудами церковними”. А 17 листопада 1039 р. відбулося урочисте освячення храму, яке провів митрополит Феопемпт. Собор став центром громадсько-політичного життя Київської держави. В ньому відбувалися прийоми іноземних послів, велося літописання, була заснована бібліотека. Біля храму збиралися київські віча. Собор був також усипальницею князів. У 1054 р. в ньому поховано його засновника - великого київського князя Ярослава Володимировича.

18 ЛИСТОПАДА - ГАЛАКТІОНА ТА ЄПІСТИМІІ

За іменами мучеників III ст., чоловіка та його дружини. Галактіон розумівся на граматиці, риториці, астрономії та інших науках. Після одруження він роздав своє майно бідним і з дружиною пішов у гори - він у чоловічий монастир, вона в жіночий. З початком гоніння на християн Галактіона повели на суд. До свого чоловіка приєдналася його дружина. Їх довго мучили, а потім четвертували. Ця повчальна історія була дуже поширена в Україні до монгольської пори. Як доводять літературознавці, численні списки рукописів про життя Галактіона та його дружини ведуть своє походження від грецького роману Ахілла Татія “Левкіппа та Клітофонт”.

19 ЛИСТОПАДА - ПАВЛА-ЛЬОДОСТАВА

Від імені патріарха Константинопольського. Він активно виступав проти аріанства - вчення олександрійського священика Арія, яке було засуджене як єресь. Павла вислали до Вірменії, де в 350 р. удавили. В народі цей день назвали льодоставом, оскільки до цієї пори ріки у деяких місцевостях через холоди можуть вкритися кригою.

20 ЛИСТОПАДА - ФЕДОТА-ЛЬОДОСТАВА

Назва походить від імен святих Федота і Феодоха, страчених у III ст. в числі 33-х мучеників у Мелітині, і мученика Феодота Корчемника, тобто корчмаря, який наклав головою в 303 р. У народі цей день зветься льодоставом з тієї ж причини, що й день Павла, - покриття рік льодом.

21 ЛИСТОПАДА - МИХАЙЛІВ ДЕНЬ

На честь архистратига Михаїла, головного над ангелами. За біблійним переказом, він є вождем небесних сил із часу вигнання з небес сатани. Він веде непримириму боротьбу з дияволом та всіма силами пітьми. В цей день архистратиг Михаїл збирає на собор усі небесні сили, щоб йти на війну з силами зла. Після чого з 28 листопада кожний рік починається Різдвяний піст, щоб люди духовно очищали свої душі, щоб сили пітьми не ховалися б в них від архангела Михаїла. В давнину Михайлів день завершував сезон осінніх весіль.Создан 17 ноя 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником