НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР

 

НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
29 ЛИСТОПАДА - МАТВІЇВ ДЕНЬ

Встановлено на честь апостола Матфея - автора першого канонічного Євангелія. Вважається, що цей твір є найбільш повчальним, оскільки Ісус Христос показаний у ньому передусім як учитель і проповідник. До того ж у ньому згадується багато подій, які відсутні в інших Євангеліях. Матфей був спочатку митарем - збирачем податей, а потім його покликав Ісус до числа 12 своїх найкращих учнів. Після смерті Вчителя Матфей проповідував християнство. Помер, за одними свідченнями, мученицькою смертю, за іншими - звичайною. На Матвія дуже часто повертається тепло і тому в народі кажуть, що цього дня земля потіє чи пріє.

ЗО ЛИСТОПАДА - ГРИГОРІЯ ЧУДОТВОРЦЯ

Григорій був єпископом Неокесарійським, що жив у III ст. Зазнав переслідувань з боку римського імператора Декія, переконаного противника християнства, який добре розумів, що воно загрожує ідеї рабовласницької держави. Григорію Неокесарійському вдалося уникнути розправи. Помер близько 270 р.

1 ГРУДНЯ - ПЛАТОНА Й РОМАНА

Мученики, що були страчені на початку IV ст. У сільськогосподарському побуті за цим днем визначають погоду. “Який Платон і Роман, така й зима буде”.

2 ГРУДНЯ - ВАРЛАМА

Святий Варлам був уродженцем Антіохії Сирійської. В глибокій старості його віддали під суд і закатували близько 304 р. Пустинник Варлам і його опонент царевич Йоасаф жили в IV ст. Про них існує повість - один із найпопулярніших творів світової літератури середньовіччя. Це діалог учителя та учня про сенс життя. Побутує думка про індійське походження повісті, в основу якої покладено описання легендарного життя Будди, який виступає під іменем Йоасафа. Варлам Печерський був сином київського боярина, згодом постригся у ченці і став першим ігуменом Києво-Печерського монастиря. Був також ігуменом Дмитрового монастиря в Києві. Відвідав Константинополь, Єрусалим та інші міста Палестини, де закупив потрібні для своєї обителі речі. Помер у 1065 р.

3 ГРУДНЯ - ПРОКЛА

Прокл був архієпископом Константинопольським. Помер Прокл у 446 р. За співзвучністю слів у народі виникло повір’я, що святий Прокл цього дня проклинає всю нечисть, яка живе під землею, щоб не виходила на поверхню. Ще здавна помічено, що коли на Прокла випаде сніг, то 3 червня буде дощ.

4 ГРУДНЯ - ВВЕДЕННЯ

Велике свято. Повна його назва - Введення у храм Пресвятої Владичиці нашої Богородиці Марії. Називають його також Третьою Пречистою (перша і друга - 28 серпня та 21 вересня). За Святим Письмом, батьки Марії Анна та Іоаким до старості не мали дітей. Батько в молитвах просив у Творця дитину. І народилася Марія. Коли дівчинці виповнилося три роки, її віддали (ввели) до храму (звідси і Введення). Відтоді все своє життя вона присвятила служінню Господові, навчаючи людей бути милосердними й добрими. Здавна Введення знаменувало початок нового господарського року. Його святкують в різних місцевостях по-різному, але з однією надією - накликати багатство і добробут на наступний рік. У селах ворожать на майбутній урожай, обкурюють корів пахучим зіллям із примовляннями, щоб водилася худоба. На Введення не можна копати землю, бо земля спочиває і сил набирається на літо, не прийнято позичати грошей. В ніч проти Введення святять воду, яка вважається дуже цілющою. Цього дня стежать за погодою і ворожать, якою вона буде й на інші грудневі свята.

 Создан 02 дек 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником