НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР

 

НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
 

7 ГРУДНЯ - СВЯТО КАТЕРИНИ

Як вважають дослідники, у давнину це був день “дівочої долі”, але згодом церква пов’язала його зі святою великомученицею Катериною, страченою на початку IV ст. Вона була дочкою багатих і знатних вельмож в Олександрії, тому батьки дали їй добру освіту. Катерина зачитувалася творами Гомера, Платона, Демосфена та інших античних філософів. Під впливом матері прийняла християнську віру. Її довго мучили, потім відтяли голову мечем. Так вона скріпила свій союз із Небесним Нареченим - Ісусом Христом. Саме тому свята Катерина вважається покровителькою шлюбу й наречених, заступницею вагітних жінок. За старих часів при важких пологах зверталися до неї з особливою молитвою. Та, звичайно, найбільшу шану їй віддавали незаміжні дівчата, адже це була пора ворожіння про наречених. Завершувалося свято вечерею, під час якої молодь співала пісень, розважалася іграми, але без танців, бо триває Різдвяний піст. “Якщо Катерина по воді, то Різдво по льоді”.

8 ГРУДНЯ - КЛИМЕНТІВ ДЕНЬ

За ім’ям священномученика Климента, Папи Римського, який помер в 101 р. Про час і місце його народження нічого не відомо. За однією з версій, він був рабом консула Тита Флавія Климента, одержав волю і, за звичаями того часу, взяв ім’я свого господаря. Ще при житті він користувався високою повагою серед римських християн. За переказами, у єпископський сан його висвятив апостол Петро. Згодом його було заслано до Інкерманських катакомб у Криму. Там він продовжував пастирську діяльність серед християн. За наказом римського імператора Траяна його прив’язали до якоря й втопили в Чорному морі. В народі цей день здавна звуть Климентієм, а через співзвучність слів виникла приказка, що на Климентія зима клин клином вибиває, тобто морози змінюють один одного.

9 ГРУДНЯ - ХОЛОДНОГО АБО ЗИМОВОГО ЮРІЯ

Його називають також Осіннім Єгорієм (Георгієм) та Юр’євим днем. “У нас два Єгорія: один голодний, другий холодний” (див. 6 травня). Це свято встановлене київським князем Ярославом Мудрим (у хрещенні Георгієм) на честь освячення спорудженої ним у Києві церкви святого Георгія. Храм було закладено в 1037 р. поблизу Софійського Собору. Він входив до грандіозного архітектурного ансамблю “міста Ярослава”. Церкву освятив сподвижник Ярослава перший Київський митрополит з українців Іларіон. До наших днів храм не зберігся. Зимовий Георгій збігався із закінченням усіх робіт у полі, в городі, саду, і селяни приступали до зимових занять. Здавна за тиждень до свята і тиждень після нього наймані безземельні селяни користувалися правом переходу від одного землевласника до іншого. Пізніше ці переходи заборонили, що було зафіксовано у сумнозвісному прислів’ї: “Ось тобі, бабо, і Юріїв день”. За цим святом визначають погоду. “Який день на Юрія, така й зима”.

10 ГРУДНЯ - РОМАНА ЧУДОТВОРЦЯ

Цей святий жив у V ст. поблизу Антіохії. За містом знайшов залишений господарями будинок, у якому прожив до старості. Харчувався він хлібом і сіллю, пив лише воду, носив волосяницю і вериги. Мав дар чудо творення: вилікував багато безплідних жінок, і всі вони народили дітей. Саме тому до цього святого звертаються з молитвою в надії позбутися безплідності.

11 ГРУДНЯ - СТЕФАНА НОВОГО

На честь візантійського сповідника християнської віри Стефана. Відзначався Стефан широкою ерудицією, навчатися почав ще в шестирічному віці. Уславився Стефан як активний прибічник іконошанування, зцілював за допомогою ікон і взагалі прославився чудо творіннями. Помер мученицькою смертю в 768 р. Ім’я Новий одержав на відміну від первомученика Стефана.

12 ГРУДНЯ - ПАРАМОНА

За ім’ям мученика, страченого разом із 370 християнами в 250 р. За старих часів примічали, що коли цього дня ранок красний, то бути грудню ясним, а коли сніг випаде, то заметілі будуть до Миколиного дня (19 грудня). Багато снігу на Парамона віщує добрий урожай влітку.Создан 12 дек 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником