НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР

 

НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
 

13 ГРУДНЯ - АНДРІЯ

На честь апостола Андрія Первозванного. Був учнем Івана Хрестителя. Згодом одним із перших його покликав іти за собою Ісус Христос, тому Андрій був названий Первозванним. Проповідував він Христове вчення у багатьох країнах Азії й Європи. За переказом, він побував у Середній Наддніпрянщині, де зійшов на гори і благословив їх і поставив хрест, і сказав, що на них возсіяє благодать Божа й має бути город великий. На цих горах згодом виник Київ. Помер апостол мученицькою смертю у 70 р. Його розіп’яли у грецькому місті Патрах на хресті, що мав форму літери “X”, тому такий хрест зветься Андріївським. У народному побуті свято Андрія перетворилося на продовження Катерининого дня з його молодіжними гуляннями, на яких юнаки та дівчата шукають собі пару для подружнього життя. “На Андрія робиться дівчині надія”.

14 ГРУДНЯ - НАУМА-ГРАМОТНИКА

Від імені пророка Наума. Жив у VII ст. до народження Ісуса Христа. Його Книга містить передбачення щодо трагічної долі Ніневії, столиці Ассірійського царства, яка була зруйнована її ворогами. Святий Наум вважається помічником у розумових заняттях. Раніше саме цього дня батьки починали навчати дітей грамоті. Бо в народній уяві відбувалось ототожнення імені Наум з передачею розуму - На (візьми) ум.

15 ГРУДНЯ - АФАНАСІЯ ПЕЧЕРСЬКОГО

Був ченцем Києво-Печерського монастиря у XII ст. Як оповідає “Києво-Печерський патерик”, дуже довго хворів, і служителям монастиря одного разу здалося, що він помер. У той час було прийнято ховати мерців одразу після смерті. Однак Афанасій був дуже бідний, і братія “забула” про нього. Вночі хтось явився до ігумена, кажучи: “Два дні чоловік Божий не похований, а ти веселишся”. Коли ж прийшли до Афанасія, то застали його сидячим і плачучим. Після цього він пішов у печеру, замкнувся в ній і прожив ще 12 років.

16 ГРУДНЯ - ІВАНА МОВЧАЛЬНИКА

За ім’ям святого VI ст. Івана. Він був єпископом Колонійським, тобто міста Колон у Римській Вірменії. Потім залишив цю посаду і під виглядом простого ченця служив у лаврі Сави Освяченого поблизу Єрусалима. Після розкриття цієї таємниці Іван усамітнився і більшу частину свого життя провів у мовчанні, від чого й одержав ім’я Мовчальника.

17 ГРУДНЯ - ВАРВАРИ

Ця великомучениця була дочкою багатого чиновника-язичника. Її прилучили до християнської віри, а згодом за приналежність до неї сам батько відрубав голову своїй дочці. У XII ст. мощі святої Варвари привезли до Києва. Предки наші вважали, що ця великомучениця є хранителькою від наглої смерті.

18 ГРУДНЯ - САВИ

На честь одного з подвижників християнства Сави Освяченого. У 484 р. в пустельній місцевості неподалік Єрусалима він заснував монастир, який згодом перетворився на лавру. Ця обитель стала зразком для інших східних монастирів. За велику подвижницьку працю щодо поширення християнства Сава одержав ім’я Освяченого. Помер у 532 р. Ще в минулому столітті Савин день вважався в народі досить важливим святом, а тому в цей день ніхто не брався за роботу. Звичай велить не вживати лихих слів.

19 ГРУДНЯ - МИКОЛИ ЗИМОВОГО

Одне з популярних народно-релігійних свят. Раніше господарі варили в цей день пиво та скликали гостей, а по обіді запрягали коней і з піснями їздили подивитись, чи слизький сніг цього року випав. На Миколи відкривалися сільські базари й ярмарки, укладалися різні господарські договори. Якщо на Миколи Зимового іній, - це до врожаю, а коли випаде сніг, то на Миколу Весняного буде дощ.

 

 Создан 26 дек 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником