ТУСТАНЬ № 46

 

ТУСТАНЬ № 46
 

Читайте tustan.io.ua - сайт газети “Тустань”

N46 (627) 20 - 31 грудня 2012 року Ціна 1 гривня

www. tustan.io.ua; е-mail:vlasjuk60@i.ua; тел. 067-3678019

 

Провінційний щоденник

 

ЛОГІКА ЯНУКОВИЧА

 

Мабуть, для багатьох несподіванкою стало те, що на посаду спікера парламенту регіонали висунули Рибака, а не Лавриновича.

Звісно, Януковичу потрібна своя людина, яка могла би тримати в руках різно-шерстних депутатів. Але куди важливішим для нього є те, якими будуть результати президентських виборів 2015 року. Тому, з його точки зору, логічно, якщо Центральну виборчу комісію очолить Лавринович, про що зараз говорять.

Міністр юстиції довів свою особисту відданість президенту. Це він освячував усі законодавчі акти, які зміцнювали персональну владу Януковича, починаючи з повернення до старої Конституції й закінчуючи новим Кримінально-процесуальним кодексом, і до яких з правової точки зору виникає чимало запитань. Залишився останній акорд: зробити все можливе й неможливе, щоби юридично закріпити перемогу Януковича на президентських виборах. Лавринович для цієї ролі підходить якнайбільше. Хіба би образився на те, що не став спікером.

Парламент Януковичу не цікавий. Ні, той приймає потрібні президенту закони. Але щоб зміцнити президентську владу, слід насамперед дискредитувати Верховну Раду, що й бачимо упродовж двох з половиною років президентства Януковича і з перших хвилин роботи нового складу народних депутатів України.

Опозиція, яка не розуміє логіки Януковича, повелася на провокацію. Звичайно, шахрайству і підступності регіоналів слід давати рішучу відсіч, але головне – нав’язати свою гру, навіть знаходячись у фактичній меншості. Змогла ж це зробити Народна Рада часів Чорновола.

Будь-який хитромудрий крок регіоналів приречений на провал, якщо опозиція розкусить логіку Януковича. А вона проста, як борщ, і полягає в тому, що в нього відсутня будь-яка логіка, бо вона скерована на те, аби вдруге стати президентом.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

Шановні краяни!

Вітаємо вас з Новим роком і Різдвом Христовим!

Міцного вам здоров’я, сімейного благополуччя, достатку й радості!

Веселих свят!

Редакція газети “Тустань”

 

 

РУХ “ЧЕСНО” ПРОДОВЖУЄ СВОЮ РОБОТУ

14 грудня Громадянський рух “Чесно в Дрогобичі” провів прес-конференцію на тему “Чесно в Дрогобичі - до і після виборів”.

Активісти руху Тарас Демко, Петро Хорт, Володимир Кондзьолка, Олег Балог, Михайло Ваврин, Тарас Кучма і Богдан Гринчишин розповіли про свою роботу, поділилися планами на майбутнє, відповіли на запитання журналістів.

Була спростована інформація, яку напередодні в засобах масової інформації розповсюдив уже колишній координатор дрогобицького “Чесно” Святослав Сурма про буцімто розпуск руху. На загальнонаціональних зборах координаторів руху “Чесно”, які відбулися в Києві четвертого грудня, учасники затвердили рішення про завершення кампанії “Фільтруй Раду!”. Але із завершенням першого етапу не завершується сама діяльність “Чесно”.

“Чесно в Дрогобичі” зібрав, обробив і оприлюднив інформацію на більшість кандидатів у народні депутати України, які балотувалися по Дрогобицькому виборчому округу N121. Чимало неопублікованої інформації ще залишилося в папках, зібраних активістами руху. Вони пообіцяли поділитися нею з журналістами, закликавши їх, у свою чергу, брати активну участь у діяльності “Чесно”.

“Чесно в Дрогобичі” планує здійснювати контроль за діяльністю народного депутата України Романа Ілика, обраного по Дрогобицькому виборчому округу, а також виробити стратегію й організувати діяльність з моніторингу місцевих органів влади та моніторингу діючих депутатів місцевих рад.

Поки що мова йде про присутність активістів “Чесно в Дрогобичі” на сесіях Дрогобицької міської ради. Так, Петро Хорт склав звіт і заповнив технологічну карту, в якій відзначив явку депутатів на сесію, їхні виступи, підготовку питань, подачу звернень та інше. Планується відео-фіксація роботи сесії. Добре було би, якби оператор робив акцент на тому, як голосують депутати з того чи іншого питання.

Наразі незначна кількість активістів руху “Чесно” не дозволяє охопити увагою Дрогобицьку районну і Стебницьку, Бориславську і Трускавецьку міські ради, але вже на початку нового року подібна організація найімовірніше діятиме в Трускавці. Крім того, “Чесно в Дрогобичі” вітатиме створення аналогічних структур, які займатимуться контролем за діяльністю представників органів влади різних рівнів.

Підтримку своїй діяльності “Чесно в Дрогобичі” отримав від київського офісу цієї громадської організації.

Ставлення в Дрогобичі до руху “Чесно” є неоднозначним. Насамперед активістам цього руху закидають, хто їх уповноважив здійснювати контроль і чому вони самі зарахували себе до “чесних”. Можна, звичайно, виправдовуватись і спростовувати безпідставні звинувачення. Але важливішим є робити свою роботу по-справжньому чесно, не підігрувати владі, давати об’єктивну інформацію. Від самих активістів “Чесно в Дрогобичі” залежатиме, наскільки авторитетною стане їхня організація й чи вони самі зможуть зберегти чесноти у своїй діяльності.

На сайті tustan.io.ua читайте звіт з прес-конференції “Чесно в Дрогобичі”. Тут же можна буде переглянути фотографії. Відео-звіт про прес-конференцію шукайте в Ютубі за посиланням “Інтерв’ю Анатолія Власюка Чесно”.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

ВІДСВЯТКУЙТЕ НОВИЙ РІК У “ЗОРЕПАДІ”!

 

Адміністрація кафе “Зорепад” запрошує дрогобичан і гостей міста 31 грудня відсвяткувати Новий рік у щойно відчиненому бенкетному залі на 150 місць.

Вартість - від 150 гривень на одну особу.

Попередні замовлення приймаємо за адресою: м.Дрогобич, площа Ринок, 13.

 

НОВОРІЧНІ ПРИВІТАННЯ-ЕПІГРАМИ

 

Я вітаю, як отця,

Мера міста Трускавця.

З Новим роком,

                     пане мер,

Наш поважний

                   мільйонер!

Ви для нас місцевий

                             бог -

Кожен проти вас тут

                               лох.

Заперечити не в змозі:

В Трускавці ви перший

                          козир!

 

Місто славне наш

                  Дрогобич...

Я до першої особи,

І хто в ратуші останній,

Новорічні шлю вітання.

Ще не вмерла Україна,

Хоч руйнують без

                         зупину.

Ще Дрогобич наш

                       не вмер,

Ще наш мер

              не мільярдер.

 

З Новим роком вас,

                        панове,

Бориславці з вищих

                            сфер!

І, звичайно, перше

                           слово

Це до вас, шановний

                              мер.

Місто наше

                 депресивне,

Безробітне і пасивне:

Церкви є - немає віри.

Фірман є - немає фіри!

 

Олег ПАЛАМАРЧУК

 

ДИСКУСІЙНИЙ КЛУБ

Сьогодні, 20 грудня, відбудеться заключне в 2012 році двадцять сьоме засідання Дискусійного клубу, на якому підіб’ємо підсумки й намітимо плани на майбутнє. Збираємося в тому ж місці й у той же час.

Явка постійних учасників Дискусійного клубу є обов’язковою.

 

ДИСКУСІЙНИЙ КЛУБ: ВЗАЄМИНИ ЦЕРКВИ І ГРОМАДИ НА  ДРОГОБИЧЧИНІ

 

Отець Іван Гаваньо

 

Отець Михайло Комарницький

Отець Роман Федько

 

Саме цій темі було присвячене чергове, двадцять шосте, засідання Дискусійного клубу, яке відбулося 13 грудня.

Відомий богослов отець Іван Гаваньо відразу зауважив, що проблема поставлена некоректно, адже громада і є частиною Церкви. На його думку, священики часто лише словесно повчають, не розуміючи своєї ролі в житті громади, а миряни теж не розуміють свого покликання, того, що вони є  членами Тіла Христового.

Чимало шкодять Церкві й громаді антиклерикалізм і секуляризація. Все тому, що багато хто не розуміє: громада й Церква мають спільну мету: благо Вітчизни й благо людини. Втім, є й такі, що прекрасно це розуміють, але спеціально шкодять.

Отець Іван Гаваньо нагадав присутнім, що новий Катехизм Української греко-католицької церкви, що діє з минулого року, є революційним явищем, бо вперше запропоновано розглянути життя суспільства зсередини. Церква відмовляється від зовнішнього повчання. “Тепер вплив Церкви визначається тим, що вона стає для суспільства взірцем, будуючи спільноту за християнськими євангельськими принципами”, - підкреслив отець Іван Гаваньо.

Він також зупинився на таких поняттях як святість, соборність, дияконія, які стосуються не лише Церкви, а й суспільства. “Головне завдання кожного: проповідувати Євангеліє”, - зауважив отець Іван Гаваньо.

На його думку, Україні свого часу загрожував протестантизм, який вважають успішним у Сполучених Штатах Америки. Колишній прем’єр-міністр Павло Лазаренко навіть мав концепцію протестантизму української нації. Отець Іван Гаваньо вважає, що протестантизм є сильним тоді, коли має мало вірян. Коли ж їх стає більше, у спільноти з’являються ті ж проблеми, що в традиційних церков. Про це він свого часу казав одному пастору. Коли зустрівся з ним через деякий час, той підтвердив його правоту. Іншими словами, успішність нації залежить від інших складових, а не тих, що пропонує протестантизм.

Отець Іван Гаваньо вважає, що людина не повинна втікати від проблем до Церкви, а має йти туди, щоби набратися духу, не ховатися від хреста, а взяти хрест як зброю.

Цікавими були виступи керівників громадських організацій “Небайдужі дрогобичани” та “Юрій Дрогобич” Святослава Сурми і Володимира Кондзьолки, депутата Дрогобицької міської ради Михайла Ваврина, одного з організаторів козацтва на наших теренах Валерія Каленюка-Краковецького та його бойового побратима В’ячеслава Умнова, журналістки Анни Волошин, доцента Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Мирона Цайтлера, керівника Товариства “Бойківщина” Любомира Сікори, депутата Стебницької міської ради Миколи Вариводи, приватного підприємця Василя Лепака, народного трибуна і фермера Ярослава Бігуняка та інших. Однак, слід зауважити, що не завжди дехто з присутніх був толерантним зі священиками, які прийшли на це засідання Дискусійного клубу. Крім того, вони не орієнтувалися в питаннях, піднятих на засіданні, а тому вдавалися до звичного словоблуддя. З іншого боку, присутність отців усе ж не дозволила вийти за рамки недозволеного.

Громадський діяч Хосе Турчик зважився задати одне з дражливих питань, які хвилюють багатьох. Зокрема, мова йде про те, що робити громаді, якщо священик, м’яко кажучи, не живе за законами моралі. Своєю відповіддю отець Іван Гаваньо, мабуть, здивував усіх присутніх. Вона звелася до того, що священик є батьком, а батька не обирають. Є надія, що він виправиться. Чи повинна громада на це чекати і як довго? Запитання було би риторичним, але в ситуацію  в таких випадках втручається єпископ чи інший вищий церковний чин. Помилковою є думка, буцімто Церква не виносить сміття з хати. Повідомлення про нечестиві поступки священиків з’являються у світській пресі, а самих отців переводять на інші парафії або вживають проти них міри впливу.

Отець Роман Федько підкреслив, що раніше священик міг і коня підкувати, і бочку зробити чи відремонтувати, і виступити в ролі адвоката на судовому процесі. На його думку, людяність є найбільшим виміром духовності.

Свої міркування висловив і отець Михайло Комарницький. Він вважає, що нині ми знаходимося в кризі, й розмова на Дискусійному клубі є підтвердженням цьому.

На сайті tustan.io.ua читайте повний виклад розмови на цьому засіданні Дискусійного клубу. Тут же можна переглянути світлини. Відео-звіт про дискусію шукайте в Ютубі за посиланням “Інтерв’ю Анатолія Власюка 26 Дискоклуб”.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

 

ПАТРІАРХ УГКЦ БЛАЖЕННІШИЙ СВЯТОСЛАВ ШЕВЧУК ВІДВІДАЄ БОРИСЛАВ

 

21-22 грудня в Бориславі перебуватиме Патріарх УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук.

Під час візиту, зокрема, заплановано участь Патріарха у посвяченні каменя під будівництво храму Різдва Пресвятої Богородиці у мікрорайоні Баня на вул. Куліша, яке розпочнеться 21 грудня о 14.30.

Того ж дня о 16.00 в Палаці культури нафтовиків відбудеться святкова академія на честь 120-ліття від дня народження Патріарха Йосифа Сліпого.

Патріарх УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук візьме участь в Архиєрейській Божественній Літургії та посвяченні хоругви міста, яка розпочнеться об 11.00  22  грудня в церкві св. Анни. А вже о 14.00 відбудеться посвячення каменя під будівництво храму Зіслання Св. Духа на вул. Коваліва.

О 16.00 в Палаці культури нафтовиків пройде прес-конференція Патріарха УГКЦ Блаженнішого Святослава Шевчука для місцевих засобів масової інформації. 

Також заплановані відвідини медичного коледжу, в якому свого часу навчався Патріарх.

 

НОТАРІУСИ СТАЛИ ДЕРЖАВНИМИ РЕЄСТРАТОРАМИ ПРАВ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО

 

16 березня 2010 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно”, який направлений на створення в Україні єдиної системи державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, запровадження державного реєстру прав на нерухоме майно тощо.

Указаним законом передбачено концептуальні зміни у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень з 1 січня 2013 року.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно” від 04.07.2012 року на нотаріусів покладені функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” з 01.01.2013 року на законодавчому рівні буде встановлено єдиний момент виникнення прав на нерухоме майно.

Моментом виникнення прав на нерухоме майно, які підлягають державній реєсстрації, буде момент їх реєстрації в Державному реєстрі речових прав, який буде мати інформацію відносно усіх речових прав фізичних та юридичних осіб. Тому цей орган повинен фіксувати саме факти зміни припинення або виникнення права власності, запровадження системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно в Україні, забезпечить належний рівень захисту прав власності фізичних і юридичних осіб на нерухоме майно, гарантованих Конституцією України.

Створення системи реєстрації речових прав, яка була б зручною для учасників цивільно-правового обігу та відповідною з точки зору ведення обліку інформації, яка має публічний характер, не може бути здійснено без участі нотаріусів у системі реєстрації речових прав. При цьому буде досягнуто спрощення багатьох процедур та забезпечено існування принципу “єдиного вікна”. Реєстрація права власності на нерухоме майно нотаріусом після нотаріально посвідчення ним правочину має бути обов’язковою, що, в свою чергу, спростить чинний порядок та надасть більше зручності учасникам відповідних правовідносин без виникнення додаткового навантаження на Державний бюджет.

Державна реєстрація речових прав на нерухомість нотаріусами буде проводитись після посвідчення ними відповідних правочинів щодо об’єктів нерухомого майна.

Тобто за таких законодавчих змін продавець та покупець нерухомого майна будуть мати справу тільки з нотаріусом. Нотаріус самостійно зможе перевірити наявність даних про майнові права та обтяження, посвідчити договір купівлі-продажу і після цього внести дані про зміну власника до Державного реєстру прав. І фактично новий власник об’єкту нерухомого майна вийде від нотаріуса з договором купівлі-продажу і з витягом із Державного реєстру прав про проведену реєстрацію. Усі інші реєстраційні дії як державна реєстрація права власності на новостворене майно, право власності, яке набуте на підставі рішення суду, обтяження речових прав, накладені органами влади, здійснюватиме Укрдержреєстр.

На сьогодні згідно діючого законодавства для здійснення операцій з купівлі-продажу квартири особам необхідно декілька разів відвідувати бюро технічної інвентаризації та звертатися до нотаріуса за посвідчення відповідного правочину. Тобто спочатку власник квартири звертається до бюро технічної інвентаризації для того, щоб провести технічну інвентаризацію квартири та отримати витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно. Документ, що посвідчує право власності на відповідну квартиру, технічний паспорт, отриманий в результаті технічної інвентаризації квартири, та витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно подаються нотаріусу для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу. В результаті вчинення нотаріальної дії нотаріус проводить державну реєстрацію відповідного договору в Державному реєстрі правочинів. Після отримання нотаріально посвідченого договору покупець має звертатися до бюро технічної інвентаризації для проведення державної реєстрації його права власності на придбану квартиру.

З 01.01.2013 року для здійснення операцій з купівлі-продажу квартири особам необхідно буде звернутися виключно до нотаріуса. Так, нотаріус перевірить належність продавцю квартири на праві власності в реєстрі, який зараз ведуть бюро технічної інвентаризації (Реєстр прав власності на нерухоме майно); проведе державну реєстрацію прав продавця в “новому” Державному реєстрі прав; посвідчить договір купівлі-продажу відповідної квартири та на підставі нього проведе державну реєстрацію права власності на квартиру покупця.

Що стосується бюро технічної інвентаризації, то останні здійснюватимуть технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна у випадках, передбачених законодавством. При цьому проведення технічної інвентаризації об’єкта перед здійсненням його продажу буде необов’язковим та залишається на розсуд сторін договору, тобто продавця та покупця.

 

Завідувач Першої Дрогобицької державної нотаріальної контори

БЕКИШ Віра Орестівна

 

 

 

 

“ДОПОМОЖИ ІНШОМУ – СТАНЬ ПРИЯТЕЛЕМ”

Отець Ігор Козанкевич

 

 

 

Оксана Винницька

 

Десятого грудня в Благодійному фонді “Карітас” Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ відбувся круглий стіл на тему “Стратегія розвитку локальної філантропії (роль Церкви, держави та громадських організацій)”.

Захід був приурочений до Дня прав людини. Його організатором виступила відома співачка Оксана Винницька, яка працює волонтером у “Карітасі”.

Керівник “Карітасу” о.Ігор Козанкевич розповів про діяльність організації, зокрема про такі структури як “Назарет” і “Наша хата”. Перша допомагає людям, які залежні від алкоголю та наркотиків, друга дає притулок безхатченкам.

Нині “Карітас” долучився до акції “Допоможи іншому – стань приятелем”. Її ідея полягає в тому, аби кожна неповносправна дитина не була обділена нашою увагою.

Велике місце під час розмови було відведене проблемі коштів, яких не вистачає на здійснення благочинної діяльності. Однак присутні дійшли висновку, що все-таки більше, ніж гроші, важить милосердя, наше ставлення до людей, які потребують опіки.

У круглому столі взяли участь і виступили соціальні працівники, депутати різних рівнів, журналісти.

На сайті tustan.io.ua шукайте фотографії та розповідь про круглий стіл у статті “Допоможи іншому – стань приятелем”, а на Ютубі вміщений відео-звіт за посиланням “Інтерв’ю Анатолія Власюка Карітас”.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

 

КАЛЕНДАР УКРАЇНЦЯ

 

21 грудня

1596 - Народився митрополит Петро Могила.

1764 - Катерина II усунула з гетьманства Кирила Розумовського.

22 грудня

1834 - Народилася Марія Олександрівна Вілінська-Маркевич (Марко Вовчок) - видатна українська письменниця.

23 грудня

1932 - Героїчна смерть Данилишина і Біласа.

24 грудня

1653 - Перемога Б. Хмельницького під Жванцем.

25 грудня

1848 - У Львівському університеті відкрито катедру української мови.

1876 - Народився поет і драматург Спиридон Черкасенко.

26 грудня

1897 - Народився  Євген Плужник - український поет.

1899 - Утворено у Львові на основі політичного товариства “Народна рада” українську національно-демократичну партію.

29 грудня

1724 - Помер у Петропавлівській фортеці в Петербурзі наказний гетьман Павло Полуботок.

30 грудня

1264 - Помер галицький король Данило.

1616 - Вийшов з друку “Часослов” - перша надрукована книга в Києві.

31 грудня

1892 - Народився Михайло Семенко - поет-футурист.

1930 - Заснування у Празі Українського педагогічного товариства.

 

НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР

 

20 ГРУДНЯ - АМВРОСІЯ МЕДІОЛАНСЬКОГО

Вважається одним із великих отців і вчителів Церкви. Народився близько 340 р. в Трірі. Згодом потрапив у Рим, потім став єпископом Медіолана (тепер Мілан). Розробив Міланську літургію - богослужіння, під час якого здійснюється таїнство причастя. За переказом, написав великий гімн “Тобі Бога хвалимо”, а також інші, тому є творцем духовних гімнів.

21 ГРУДНЯ - ПОТАПІЯ

Був ченцем, жив у VII ст., мав дар лікування різних хвороб. Одного юнака він вилікував від сліпоти й наказав при цьому: “Бійся, щоб з отверзанням очей тілесних не потьмарились очі духовні”.

22 ГРУДНЯ - ДЕНЬ ГАННИ

Його встановлення пов’язане з непорочним зачаттям праведною Анною дочки Марії - Матері Ісуса Христа. Ганна та її чоловік Йосиф прожили разом понад 50 років, але не мали дітей. У розпачі Йосиф подався у пустелю і там 40 днів постився, плакав і молився, щоб Бог подарував йому на щастя чадо. Молилася й Ганна. І незабаром явився їй ангел і сказав, що зачне вона дочку преблагословенну. За давнини це свято особливо шанували вагітні жінки, яким протягом дня заборонялося братися за будь-яку роботу. Пасічники заходили до омшаника, де зберігалися вулики, і зверталися з молитвою до Господа, щоб зачинався білий і жовтий віск, і, звичайно, густий мед. Цієї пори встановлюється зимова дорога: “На Ганьки сідай в санки”. Коли на Ганни іній вкриває дерева, то це передвісник хорошого врожаю.

23 ГРУДНЯ - ЙОАСАФА, ЄПИСКОПА БІЛГОРОДСЬКОГО

Вшановується пам’ять українського освітнього і церковного діяча, письменника. Народився він у 1705 р. в Прилуках на Полтавщині. Походив із козацького роду Горленків, у миру звали Якимом. У 7 років його віддали в науку до Київської Духовної Академії. Згодом був пострижений у ченці з іменем Йоасафа у Києво-Братському монастирі, працював викладачем в Академії, обіймав різні духовні посади, зокрема, був намісником Троїце-Сергієвої лаври поблизу Москви. В 1748 р. був поставлений у єпископи на Білгородську кафедру, на північ від Харкова. В той час Білгород знаходився на кордоні України з Росією. Святитель був у приятельських стосунках з видатним українським філософом і письменником Г.С.Сковородою. По собі залишив кілька повчань, родинні записи та вірші. Помер у 1754 р.

24 ГРУДНЯ - НИКОНА СУХОГО

Походив із багатої київської сім’ї, був ченцем Києво-Печерського монастиря. В 1096 р., коли на Київ напали половці, Никона полонили. Через те, що він відмовлявся розповісти про своїх родичів (а половці сподівалися одержати за нього багатий викуп), його мучили голодом і припікали вогнем. Никон дуже схуд, тому й назвали його Сухим. Після трьох років неволі він повернувся до Печорського монастиря.

25 ГРУДНЯ - СПИРИДОНІВ ДЕНЬ

Встановлено на честь Спиридона Триміфунтського, єпископа кіпрського міста Триміфунта. Цей святий прославився багатьма чудесами, брав участь у першому Вселенському соборі. Помер близько 348 р. В народному побуті день його вшанування зветься Спиридоном Поворотом або Сонцеворотом, оскільки цієї пори сонце на літо повертає, а зима - на мороз.

 

ВЕЧІР ПАМ’ЯТІ ОРЕСТА ЯЦКІВА

Олександра Німилович і Людомир Філоненко

 

Упонеділок, 17 грудня, в актовій залі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка відбулася презентація книги “Орест Яцків. Спогади. Матеріали. Статті” (упорядники Людомир Філоненко і Олександра Німилович).

У вступному слові Людомир Філоненко зауважив, що робота над книгою тривала понад три роки. Виконана велика робота. До книги ввійшли спогади про Ореста Яцківа, його статті, а також світлини. Вміщено великий бібліографічний матеріал.

Презентація книги фактично перетворилася на вечір пам’яті про Ореста Яцківа. Ця скромна людина працювала в університеті, не мала вчених ступенів, але була фахівцем своєї справи. Він був Українцем з великої літери і завжди відстоював українськість навіть тоді, коли це робити було небезпечно.

Своїми спогадами про Ореста Васильовича поділилися ректор університету Надія Скотна, перший проректор Юрій Кишакевич, викладачі Михайло Шалата, Корнелій Сятецький, Степан Дацюк, Богдан Пиц, учні Вчителя, однокласники, друзі з Івано-Франківська, журналіст Роман Пастух, директор Дрогобицького музичного училища імені Василя Барвінського Микола Ластовецький, керівник Дрогобицької організації Національної Спілки композиторів України Володимир Грабовський  та інші.

Всі вони говорили про непересічність цієї постаті, відзначали його людяність.

Орест Яцків, за словами сучасників, кохався в книгах. Він наперед знав, де й коли має вийти книга, яка його цікавила, та обов’язково купував її. Він не просто читав книгу, а й звертав увагу на поліграфічне оформлення, світлини.

Квартира, в якій мешкав Орест Васильович, фактично перетворилася на книгозбірню. Тут також акуратно були складені різні видання. Принагідно зазначу, що до самої своєї смерті він зберігав кожний номер газети “Тустань”, чого й я не маю.

Пам’ятаю один епізод зі свого життя, пов’язаний з Орестом Яцківим. Наприкінці вісімдесятих років минулого століття гостро постало питання чистоти української мови. Бездоганний її знавець, Орест Васильович м’яко, щоб не образити співрозмовника, виправляв його мову. Коли замість “я вважаю”, я при ньому сказав “я рахую”, він у жартівливій формі назавжди відбив у мене бажання говорити неправильно.

Від імені родини виступив син - Юрій Яцків. Він подякував упорядникам книги за її видання, а також усім, хто прийшов вшанувати пам’ять його батька.

Орест Васильович був світлою Людиною з великої літери - і таким залишився в пам’яті сучасників.

На сайті tustan.io.ua читайте розповідь про вшанування пам’яті Ореста Яцківа. Тут же можна переглянути світлини. Відео-розповідь про презентацію книги шукайте на Ютубі за посиланням “Інтерв’ю Анатолія Власюка Орест Яцків”.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

ЦЕРКВА: НАЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ

Зліва направо: отець Іван Гаваньо, Олег Баган і Петро Іванишин

 

У вівторок, 18 грудня, в приміщенні редакції “Галицької зорі” відбувся другий аналітичний круглий стіл. Цього разу мова йшла про національний аспект Церкви.

Головним доповідачем-аналітиком виступив отець-лецінціат Іван Гаваньо. Співучасниками круглого столу були викладачі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Петро Іванишин та Олег Баган. Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова і регіональне Дрогобицьке відділення Українського Богословського наукового товариства є засновниками цього аналітичного круглого столу, подальші засідання якого відбуватимуться наступного року.

Отець Іван Гаваньо ознайомив присутніх з основними тезами щодо даної проблеми.

Прозвучала думка, що якби не УГКЦ, ми б не мали ОУН в тому моральному вимірі, який був.

Отець Іван Гаваньо наголосив на необхідності богословського тлумачення терміну “русскій мір”, що вибило б козири з рук противників української державності.

Олег Баган запропонував видати першоджерела церковних діячів, сподвижників принципу унійності, аби осмислити це явище, навколо якого нині стільки провокацій і домислів.

Піднята проблема є багатогранною, а тому неможливо все висвітлити в коротенькій газетній публікації.

Повний текст дискусії, а також відповіді священика на мої запитання читайте на сайті tustan.io.ua і переглядайте на Ютубі за посиланням “Інтерв’ю Анатолія Власюка 2 Отець Іван Гаваньо”.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

 

 

 

 

 

 

СВЯТИЙ МИКОЛАЙ ЗАВІТАВ ДО “НАДІЇ”

У вівторок, 18 грудня, в Народному домі “Просвіти” до вихованців Дрогобицького добровільного товариства захисту дітей-інвалідів “Надія” завітав Святий Миколай.

Малюки розповідали йому віршики й отримували подарунки. Для декого це важко було зробити, але тоді бурхливою була підтримка залу.

А сюди, крім неповно-справних і їхніх батьків, завітали студенти Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, які веселилися разом з ними.

Своєю майстерністю порадували вихованці “Верховинки” та інших танцювальних колективів Дрогобича. А завершив концерт відомий гурт “Зорепад-денс”, який у буквальному розумінні цього слова наелектризував публіку, змусив її співати й танцювати.

Керівник “Надії” Ірина Дзюрах подякувала всім небайдужим, хто долучився до цього дійства.

А завершилося свято смачним частуванням, під час якого присутні могли оглянути виставку робіт, виготовлених вихованцями “Надії”.

На сайті tustan.io.ua читайте розповідь про свято та дивіться світлини. Відео-сюжети шукайте за посиланням в Ютубі “Інтерв’ю Анатолія Власюка Святий Миколай”.

 

Анатолій ВЛАСЮК

 

 

 

 

 

 Создан 28 дек 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником