ЛІБЕРАЛЬНА ЄВРОПА Й ЄВРОПЕЙСЬКІ НАЦІОНАЛІЗМИ: АНТИНОМІЯ ЧИ ДИХОТОМІЯ?

 

ЛІБЕРАЛЬНА ЄВРОПА Й ЄВРОПЕЙСЬКІ НАЦІОНАЛІЗМИ: АНТИНОМІЯ ЧИ ДИХОТОМІЯ?
 

Такою була тема чергового, третього, аналітичного круглого столу, який відбувся третього січня 2013 року в редакції газети “Галицька зоря”.

Його організаторами виступили Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова та Дрогобицька філія Українського богословського наукового товариства.

Модераторами зустрічі були богослов отець Іван Гаваньо і доцент Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Олег Баган.

Тема зустрічі була зумовлена реакцією на недавню заяву Європарламенту, в якій партію “Свобода” засудили як буцімто антисемітську і ксенофобську.

На думку Олега Багана, в сучасній політиці маємо своєрідний парадокс. Нинішні Європа й Америка постали на ідеях націоналізму та консерватизму, проте, збагатившись і набувши ваги, стали поборниками цього на тлі наступу ліберальної цивілізації.

Олег Баган назвав основні характеристики лібералізму, до яких відніс раціоналізм, утилітаризм, релятивізм, анти-традиціоналізм, спекулятивізм, масовізм і космополітизм. “Саме на цих принципах, - підкреслив він, - заснована сучасна Європа, Європа після 1945 року, коли лібералізм цілковито переміг”. Цю ж думку нещодавно підтвердив на телеканалі ТВі відомий німецький політолог Андреас Умланд, який викладає в Києво-Могилянській академії. За його словами, Євросоюз із усіма його інституціями і пропагандою будувався від 1945 року саме як протидія націоналізмові в Європі.

Отже, вважає Олег Баган, заява Євросоюзу - це “не провокація болгарського соціаліста на замовлення Москви”, а цілком логічна і послідовна дія Заходу.

Богослов Іван Гаваньо вважає, що фундаментальні принципи лібералізму були закладені західними філософами Декартом, Гобсом, Кантом, Руссо ще в ХVII-ХVIII століттях. Своїми ідеями вони фактично звільнили людину від духовно-містичних імперативів. Крайній раціоналізм у мисленні посіяв скептицизм і сформував людину-нігіліста. Такими були якобінці періоду Французької революції 1789 року, які перетворювали храми на політичні клуби і конюшні.

Нігілізм ліберальної цивілізації бачимо й на межі ХІХ-ХХ століть. Мається на увазі вчення Зигмунда Фройда про лібідо, його теорія психоаналізу, яка звільняла людину від моральних обов’язків. На Заході з’явилося так зване масове суспільство споживачів, а нігілізм призвів до появи злочинних тоталітарних режимів і масових жертв.

Відтак у сорокові-шістдесяті роки ХХ століття  набула поширення філософія атеїстичного екзистенціалізму. Основою стала формула: якщо існує Бог - то людина невільна. Особливого звучання це набуло в творах Альбера Камю та Жан-Поль Сартра.

Отець Іван Гаваньо використав образ із давньогрецької міфології, коли наші мудрі предки попереджали про згубність цивілізації лібералізму. Проминувши Сциллу і Харибду (богослов порівняв їх з загрозами тоталітаризму), Одисей натрапив на острів богині Кірки. Там були спокій і ситість, але Одисей і його супутники почали перетворюватися на свиней. Висновок однозначний: відмовившись від високих ідеалів духовності, людина перетворюється на тварину. Щоб уникнути цього, Одисей покидає острів. Постає логічне запитання: чи відмовиться Європа від ліберальної матеріалістичної цивілізації?

На думку отця Івана Гаваня, критичну заяву Євросоюзу щодо України та “Свободи”, слід сприймати як позитивний виклик, адже українське суспільство спротивилося цьому, виникла потреба захистити свої моральні та національні цінності. Він вважає, що нам потрібний християнський націоналізм, який би поєднав вольовитість традиційного націоналізму і духовну піднесеність християнина. В результаті це б допомогло українському суспільству подолати спокуси лібералізму.

Олег Баган вважає, що націоналізм - це моральна і духовна сила нації. Він не передбачає приниження й ущемлення іншого, як це приписують йому ліберали. Навпаки, він є антитезою до імперіалізму та тоталітаризму.

На сайті tustan.io.ua читайте розповідь про цей аналітичний круглий стіл і переглядайте фотографії. Відео-звіт про зустріч шукайте в Ютубі за посиланням “Інтерв’ю Анатолія Власюка 3 Отець Іван Гаваньо”.

 

Анатолій ВЛАСЮКСоздан 31 янв 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником