ПРО ЩО МОВЧИТЬ ВОЛОДИМИР ФІРМАН?

 

ПРО ЩО МОВЧИТЬ ВОЛОДИМИР ФІРМАН?
 

У минулому числі “Барабського мосту” в статті “Борислав у небезпеці!!!” ми писали про нараду з екологічних проблем, яку провели в Бориславі 14 січня цього року.

Як пам’ятає читач, тоді до нашого міста приїжджав заступник міністра екології та природних ресурсів Дмитро Мормуль, представники міністерства надзвичайних ситуацій, “Укрнафти”, інші високопосадовці. Здебільшого вони перетягували канат між собою, не маючи наміру брати відповідальності за те, що відбувається в Бориславі. Зрештою, Дмитро Мормуль змушений був попросити журналістів покинути нараду, аби у вузькому колі продовжити роботу.

Головний висновок, який тоді зробили журналісти, полягав у тому, що на вищому державному рівні і не думають надавати Бориславу статус міста екологічного лиха. Саме цього сподівалися від київських урядовців, адже нині бориславці живуть наче на пороховій діжці. Пам’ятаємо про високу загазованість міста, що є більшою, ніж у деяких донецьких шахтах, де сталися нещасні випадки. А минулого року на вулиці Довженка у Бориславі вибухнув газ за двадцять метрів від житлового будинку. Якби він пішов у підвал, могла трапитися жахлива трагедія.

Ще недавно міський голова Борислава Володимир Фірман теж виступав за надання місту особливого статусу. Здавалося б, він перший повинен бити на сполох, адже обіцянки, дані заступником міністра, ще вилами по воді писані, а небезпека нависла над Бориславом уже зараз. Проте щось не чути гнівних заяв міського голови Борислава, де б він засуджував недалекоглядну політику уряду щодо нашого міста. Натомість офіційний сайт Бориславської міської ради аж зашкалює від подяк урядовцям, які приїхали і поїхали, залишивши місто сам-на-сам з власними проблемами. Все більше й більше бориславці переконуються, що нібито опозиційний міський голова (бо ж і шов на вибори під прапором Фронту змін) фактично “ліг” під Партію регіонів і не може ані пискнути, навіть якщо тобі наступають на хвіст.

Більше того, складається враження, що кожний новий уряд ніби вперше чує про бориславську проблему, насилає сюди своїх представників, аби ті вивчили ситуацію, а поки зберуться щось зробити, вже й новий уряд призначили. Так триває всі понад двадцять років незалежності України. Так само кожний новий міський голова ніби вперше чує про цю проблему, намагається розв’язати її з самого початку, ніби йому нічого не відомо про напрацювання попередників.

Ось як прокоментував підсумки наради сам Володимир Фірман: “Нас тішить той факт, що дана нарада відбулась з ініціативи віце-прем’єр-Міністра Юрія Бойка і відбулась вона під головуванням заступника міністра екології та природних ресурсів України Дмитра Мормуля. Він вразив усіх присутніх своєю обізнаністю з ситуацією у нашому місті. Адже проблема Борислава - це не тільки високий рівень загазованості. У місті високий рівень захворюваності дорослого населення та дітей, домінуючими серед яких є новоутворення, хвороби дихальної, серцево-судинної систем, які значно перевищують середньо-обласний рівень.  Окрім того, місто роками  має проблеми з берегоукріпленнями, ремонтом та відновленням доріг, а ще у нас велика протяжність водогонів. На жаль, Борислав, отримує воду за графіком, який часто не дотримується у зв’язку зі станом самих водогонів, які експлуатуються понад 60 років. Тому проблеми Борислава потрібно розв’язувати комплексно, тоді буде позитивний результат. Хтось з великих сказав, що невчасно вирішені питання переростають у проблеми,  і, на превеликий жаль, наше місто має їх, як ніяке місто в Україні, бо ми єдині, хто розташовані на діючому нафтовому родовищі”.

Ось така констатація факту. Мабуть, Володимир Фірман і сам був ошелешений результатом наради, коли давалися лише пустопорожні обіцянки на перспективу, а не розв’язувалися проблеми по суті вже сьогодні. Але як чемний учень, що не сміє образити учня, міський голова проковтнув нанесену київським урядовцем образу і не піднявся на повний зріст, аби захистити бориславську громаду, врятувати здоров’я людей і саме їхнє життя.

Що ж маємо в сухому підсумку після цієї наради в Бориславі? Заступник міністра з питань екології та природних ресурсів Дмитро Мормуль пообіцяв, що вже цього року 30 відсотків екологічного податку залишатиметься на місцях і саме область (а тут увага!) має визначити, як найраціональніше використати ці кошти. Тобто може скластись така ситуація, що обласні урядники скерують ці кошти на більш важливі, за їхнім розумінням, проблеми, а Бориславу не залишиться жодної копійки. Тому й не може тішити обіцянка урядовця, що в 2014 році на місцях залишатиметься вже 50 відсотків екологічного податку.

За результатами цієї наради Львівській обласній державній адміністрації  спільно з Бориславською міською радою доручено надати пропозиції до Міністерства екології та природних ресурсів України щодо створення джерел фінансування підприємства для експлуатації та обслуговування обладнання з дегазації інженерних мереж та підвальних приміщень на території міста Борислава, щодо потреб коштів та наявності проектно-кошторисної документації на відновлення зруйнованого берегоукріплення. Як вам це? Знаючи, що в Державному бюджеті на це не закладено жодної копійки, подавайте хоч мільйон подібних пропозицій, плодіть тонни документів, а нічого по суті не зміниться.

Далі – більше! “Укрнафта” має надати до Міністерства екології та природних ресурсів України пропозиції щодо звільнення нафтогазовидобувного управління “Бориславнафтогаз” від внесення до державного бюджету нарахованих сум рентних платежів, скерувавши ці кошти цільовим призначенням на фінансування заходів із буріння на території Бориславського нафтового родовища, забезпечити проведення робіт із зменшення загазованості навколишнього середовища на території Борислава, розробити проект  влаштування на території міста локальної автоматизованої системи запобігання вибуху газу в підвальних приміщеннях житлових будинків та інших об’єктів. Що це означає на практиці? “Укрнафта” робитиме те, що їй дозволять кошти, а, головне, бажання олігархів, які нею керують. Треба занадто багато витрат, аби розв’язати бориславські проблеми. Жоден олігарх, прагнучи заробити гроші, не стане бориславцям меценатом. І тут постає інше питання: що більше – шкода, яку наносить Бориславу “Укрнафта” (стверджують, буцімто саме цьому підприємству належать важковагові машини, які руйнують наші дороги, призвели до тріщин у будинках, проваллях у підвалах, тріщині Барабського мосту), чи користь у вигляді грошових подачок, надання спеціальної техніки і таке інше? Але це вже тема іншої публікації.

Наразі можемо зробити один висновок. Міський голова не виправдовує надій бориславської громади, не виконує своїх передвиборчих зобов’язань. А тому, може, настав час дочасно припинити його повноваження?

 

Анатолій ВЛАСЮКСоздан 15 фев 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником