НУЛЬ ДЛЯ УКРАЇНИ

 

НУЛЬ ДЛЯ УКРАЇНИ
Джозеф Стігліц, професор Колумбійського університету, лауреат Нобелівської премії з економіки, у нещодавно опублікованій статті “Самовдоволення у світі без лідерів”, розмірковує про Всесвітній економічний форум у Давосі 2013 року.

Серед іншого він робить такий висновок: “За останніх 25 років ми перейшли від світу, в якому домінували дві наддержави, до світу домінування однієї, а тепер і до багатополярного світу без лідерства. Ми можемо говорити про “Велику сімку”, або “Велику вісімку”, або “Велику двадцятку”, але найбільш відповідний опис - це “Великий нуль”. Ми повинні навчитися жити і процвітати в цьому новому світі”.

Карколомні геополітичні зміни відбуваються на очах одного покоління. Нашому сучасникові важко усвідомити, в який історичний час ми живемо. Проте примхлива Історія з великої літери пропонує нам вибір, неможливий в інші часи та епохи.

Сентенція Джозефа Стігліца підводить до думки про те, що в новітній історії нема світового лідера, який би вершив долі інших народів. Нині кожен народ не лише відповідає за себе, а й за долю і саме життя інших народів у всьому світі.

Теорія “великого нуля” дає можливість Україні вибирати власний шлях у подальшому розвитку. Здається, це інтуїтивно відчувають українські політики і так звана еліта, яка буцімто взяла відповідальність на себе за кожного маленького українця, не забуваючи, звісно, про свої меркантильні інтереси.

Джозеф Стігліц дає шанс Україні, як, зрештою, і кожній нації, вагомо заявити про себе у світі. Звичайно, не треба винаходити велосипед, якщо можна скористатися плодами світової цивілізації, але опора на власні сили має бути домінуючою.

Україна має всі шанси стати одним із лідерів сучасної геополітичної ситуації. Для цього насамперед не треба бути заручником власних ідей, як би це парадоксально не звучало, і не прагнути стати лідером там, де ним стати в принципі неможливо. Багатополярний світ вимагає нового підходу і гнучкості мислення перших керівників держав. Чи використає Україна свій шанс?

 

Анатолій ВЛАСЮКСоздан 22 фев 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником