ВСЕ, ЩО БЕЗ НАС - ДЛЯ НАС - НЕ ДЛЯ НАС!

 

ВСЕ, ЩО БЕЗ НАС - ДЛЯ НАС - НЕ ДЛЯ НАС!
Минулого тижня стався неспокій у міській раді, оскільки сесія вирішила, що Дрогобич не обійдеться без програми духовного розвитку.

Профільна комісія під тиском частини депутатів вимушено мусить тепер організувати розгляд ініціативи, то ж і зібрала розширене засідання, куди були запрошені громадськість та представники влади. Розмова йшла цікаво, бо тема нова і робилися намагання обдумувати нові підходи на противагу випробуваному раніше шляху – дружно витягнути із шухляд запилені програми розвитку на всі випадки життя, що створювалися для цих же шухляд, але ніяк не для громади. Давно підмічено, що чиновникам найкраще працюється без голосу громади, але ж “Все, що без нас – для нас – не для нас!”. Тому було особливо приємно бачити громадських активістів на подібному зібрання.

Один з представників влади – Тарас Метик на початок зібрання, з поважності власної посади, спізнився, а на висловлення пропозицій, перебиваючи промовця, викрикував, що це йому не цікаво і взагалі все неправильно. Своєю поведінкою зумів переконати присутніх, що його поведінка не є унікальною, а відповідає моральному стану влади. На мою думку, моральність людей, а особливо при владі, - це складові духовного стану, що і складало тему розмови на зібранні.

Серед іншого на зібранні було запропоновано погляд на те, як подолати негативні суспільні тенден­ції у житті громади, серед яких є такі:

- взаємостосунки радикалізуються і серед людей домінує недовіра та злість;

- згортається громадський діалог через підміну його інтригами та домовленостями;

- органи влади втрачають зв’язок з громадою і діють на власний розсуд;

- громадсько-політичне життя у місті розбалансоване через акцент на приватному.

Для цього і пропонується підготувати програму духовного розвитку Дрогобича до 2015 року для усунення названих негативних тенденцій та формування такого міського середовища та можливостей, які б сприяли:

- вільному творенню діяльної і соціальної поведінки громадян міста;

- активній організації майданчиків для зацікавленого спілкування людей;

- полегшення комунікації між громадою та керівниками міста;

- проведенню громадських акцій спільно громади та влади.

Нашими орієнтирами можуть стати цінності, які ми пізнали на початку 90-х та 2004 років, коли духовний потенціал кожного зокрема та громади Дрогобича в цілому дозволив провести широкомасштабні зміни у нашому житті. Це:

- Відповідальність за аморальний вчинок є невідворотна;

- Вчинки публічних людей (і депутатів) є відомими для громади;

- Людська гідність і компетентність є рушієм кар’єри;

- Важливі рішення обговорюються у широкому колі громадськості.

Відповідно до вище наведених цінностей пропонуються такі елементи програми духовного розвитку Дрогобича:

ЩОДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ: назвати рішення, які мають елементи неморальності (дороги під власними помешканнями, землі під сади, поєднання депутатства та керівництво комунальними підрозділами, заборона громадськості бути присутній при важливих рішеннях і т.п.); переглянути положення про діяльність комунальних підрозділів та внести пункти про особисту відповідальність за аморальний вчинок; створити громадський етичний комітет і т.п.

ЩОДО ПРОЗОРОСТІ: розгорнути широкомасштабну діяльність зі створення елек­трон­них площин, де розміщатимуть інформацію всі комунальні підрозділи та рада; забезпечити електронне голосування в раді; вести публічний реєстр звернень громадян та звітування посадових осіб за їхню діяльність; забезпечити доступ до інформації про роздані та наявність вільних земель, приміщень, техніки і т.п.;

ЩОДО ЛЮДСЬКОЇ ГІДНОСТІ: визначити пріоритетом у кандидатів роботу, профе­сій­ність, порядність і, найголовніше, - бачення розвитку конкретної сфери; атестацію працівників та підприємств проводити незалежними експертними структурами; розвиток самоосвіти є найголовнішою рисою сучасного працівника; припинити практику “досиджування” до пенсії, а постійно ставити вимоги та контролювати їхнє виконання також і громадськими експертними середовищами і т.п.

ЩОДО ОБГОВОРЕННЯ РІШЕНЬ: творити громадські ради при комунальних підрозділах, куди могли б входити громадські представники; громадські слухання та круглі столи мають відбуватися на регулярній основі; звіти, зустрічі повинні акцентувати на проблеми та ставитися запит громаді, який спосіб кращий, щоб їх вирішити; широко використовувати для цього електронні засоби; публікувати проекти рішень і т.п.

Висловлена пропозиція ставить акцент на розвитку стосунків між владою і громадою – розглядаючи їх ключовими у творенні атмосфери довіри та активності громади. Розраховую, що освітянська депутатська комісія не спокуситься, що часто раніше траплялося у владному середовищі, створити щось відчіпного, “про людське око”, а  зуміє до 27 травня, до запланованої дати, зібрати необхідний матеріал, щоб створити цілісний документ дій для духовного розвитку Дрогобича.

 

Святослав Сурма

 ГО “Небайдужі Дрогобичани”

 

 Создан 24 апр 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником