РЕАЛІЗМ ФІЛОСОФСЬКОГО ОПТИМІЗМУ ДЖОНАТАНА СВІФТА

 
 

РЕАЛІЗМ ФІЛОСОФСЬКОГО ОПТИМІЗМУ ДЖОНАТАНА СВІФТА

літературознавча статтяРЕАЛІЗМ ФІЛОСОФСЬКОГО ОПТИМІЗМУ ДЖОНАТАНА СВІФТА

За великим рахунком, “Подорожі Гуллівера” Джонатана Свіфта повинні бути цікаві насамперед психіатрам – з огляду на те, що їхній автор закінчив життя у психушці. Адже якій розумній людині у найбурхливішій фантазії спливе на думку зіштовхнути свого героя з ліліпутами чи, скажімо, з кіньми, які виявляються розумнішими, а, головне, благороднішими за людей?
Однак саме Свіфт допомагає вдумливому читачеві глянути на людську природу ніби збоку. Можна закинути письменникові, що свою нехіть до людини як істоти він передав Гулліверу, але чим глибше занурюєшся в текст геніального творіння, написаного людиною, що йшла до свого божевілля (бо, зрештою, божвілля у кожного таки своє, а не чуже, позичене), - тим більше розумієш, що це зовсім не так, а, можливо, і навпаки. Навіть після зустрічі з гуїгнгнмами (розумними і благородними кіньми) і їхніми антиподами єху (людьми, які дійшли до найогиднішого стану насамперед у моральному плані) Гуллівер ще довго не може нормально ставитися до своїх одноплемінників, але це не присуд людству з вуст Джонатана Свіфта, а радше оптимістична трагедія у його виконанні. Письменник ніби закликає: “Отямтеся!”. Людство може перетворитися на єху (і вже перейняло чимало їхніх рис, що відображено у конкретних поступках), але разом з тим має світлий ідеал – гуїгнгнмів, до якого повинно прагнути.
Типової казки “Подорожі Гуллівера”, до якої нас привчали з дитинства, фактично нема, бо Добро не перемагає Зло. Свіфт лише показує нам шлях до того, аби остаточно Зло не відіграло панівну роль у нашому житті. Але чи перетвориться гостра сатира письменника на казку, залежатиме вже від кожного з нас.
Повний текст “Подорожей Гуллівера” (а не той препарований у вигляді солоденької казочки, якою нас годували з дитинства) жахає у буквальному розумінні цього слова. Три століття тому Свіфт писав про сучасну йому Англію, але прекрасно розумієш, що за своєю суттю людська мораль не змінилась. Попри досягнення науки і техніки людський дух виявився найбільш консервативним у своєму розвитку. Ба, більше! Його еволюція радше йде не по висхідній, а по нисхідній лінії.
Безумовно, “Подорожі Гуллівера” – це нищівна сатира на все, що заважає людському розвитку в його поступі до світлого майбутнього. Антиклерикальні мотиви тут притлумлені, і Свіфт виступає яскравим захисником Людини як Творіння Божого. У своїх вигаданих істотах письменник вбачає найгірших представників людства. Здається, навіть вигаданий світ населений негідниками, і тому Людині з великої літери немає місця на землі. Але зустріч Гуллівера з гуїгнгнмами дає слабку надію, що, власне, Людина має шанс залишити у живих собі подібних й усе навколо себе.
“Подорожі Гуллівера” – це сплав різних жанрів. Але родзинкою Свіфта є те, що, показуючи вигадані ним країни та істот, він тицяв читача носом: і там, з’ясовується, все побудовано на ницості й нічим не відрізняється від людського існування. Навіть буцімто великі мертві, з якими спілкується Гуллівер, насправді є найгіршими зразками людської породи, хоча не одне покоління возносить їх до небес і робить святими. І все ж на цьому тлі помилковим видається твердження, що Свіфт був мізантропом. Так, він ненавидів людство за його руйнівну силу самознищення, взявши на себе, можливо, роль Бога, але разом з тим, як Бог, любив це людство – принаймні не залишався байдужим до його бід. Трагедія письменника полягала в тому, що поставивши діагноз людству, він не міг його вилікувати, бо занадто задавненою виявилася хвороба. Хоча живі паростки людяного пробивають собі дорогу в світ, все ж їх занадто мало, аби утвердити живе на землі.
Філософський оптимізм Свіфта є реалістичним, але вихід із замкненого кола – лише у фантазіях кожної людини зокрема.

Анатолій ВЛАСЮК

19.04.2010


Создан 26 апр 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником