ВАЛЕРІЙ СКОТНИЙ: “СТАВИТИСЬ ДО ЛЮДЕЙ ТАК, ЯК БИ ТИ БАЖАВ, ЩОБ ЛЮДИ СТАВИЛИСЬ ДО ТЕБЕ”

 
 

ВАЛЕРІЙ СКОТНИЙ: “СТАВИТИСЬ ДО ЛЮДЕЙ ТАК, ЯК БИ ТИ БАЖАВ, ЩОБ ЛЮДИ СТАВИЛИСЬ ДО ТЕБЕ”
ВАЛЕРІЙ СКОТНИЙ: “СТАВИТИСЬ ДО ЛЮДЕЙ ТАК, ЯК БИ ТИ БАЖАВ, ЩОБ ЛЮДИ СТАВИЛИСЬ ДО ТЕБЕ”

Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка став справжньою кузнею кадрів не лише для нашого регіону. Випускники цього навчального закладу працюють не тільки в Україні, а й по всьому світу. Вони завжди з приємністю згадують свою альма-матер.
Напередодні Першого вересня ми ведемо розмову з ректором університету Валерієм Григоровичем Скотним.

- Скажіть, будь ласка, чим цей навчальний рік для Вас особисто відрізняється від інших навчальних років?
- Цей навчальний рік відрізняється від попередніх років тим, що ми починаємо роботу в новому статусі. Університет акредитований за четвертим – найвищим – рівнем акредитації. Цього року – наш ювілей. 21-22 жовтня святкуємо 70-річчя університету.
Кожного року – нові вимоги до навчального процесу. Ми були одним із вищих навчальних закладів, які вступили в експеримент по Болонському процесу. Експеримент уже не продовжується, він ввійшов у норму. Але, як виявилось за останні роки, Болонський процес більше спрямований на контроль за знаннями, а не за якістю того, що дають викладачі студентам. Тому ми удосконалюємо свої методики, будемо продовжувати це робити. Ми розуміємо, що зараз основна вимога не тільки до випускника педагогічного університету, а й до будь-якого випускника вищої школи, - це його професіоналізм. Це якість підготовки. Над цим ми й будемо працювати.
- Ви за фахом філософ. А у житті теж філософ? Чи маєте якусь філософську максиму, як кажуть, на всі випадки життя?
- (Сміється). Я не настільки великий філософ, щоб мати свою максиму. Я можу лише повторити ту максиму, яку свого часу висловив великий Кант, і стараюсь жити за цією моделлю: ставитись до людей так, як би ти бажав, щоб люди ставились до тебе.
Чи я в житті філософ – не мені судити, а людям. Як філософ і професіонал я відбувся, тому що маю і особисті, і колективні монографії, більше двох сотень наукових праць з філософії. Збулася моя мрія: в Дрогобицькому педуніверситеті є відділення філософії. Зараз воно входить до структури історичного факультету. Є набір на філософський факультет. В цьому році цей набір радує. Є вже наші випускники, які захистили кандидатські дисертації з філософії. Є випускники з нашого відділення, які працюють викладачами кафедри філософії та інших споріднених кафедр. А в нашому житті кожна людина, яка себе поважає, має бути насамперед філософом, тому що до сучасного життя треба ставитись по-філософськи.
- Дрогобицький університет належить до двох сотень кращих університетів України. Нещодавно Президент України поставив завдання, щоб два-три українських університети увійшли до п’яти сотень кращих університетів світу. Наскільки реально для Дрогобича, щоб ми увійшли в Європу і світ?
- Це питання надзвичайно складне, щоб ректор сам визначив місце його університету в системі вищих навчальних закладів України. Я думаю, що це не в моїй компетенції. Є для цього міністерство освіти і науки, є незалежні організації, які займаються вивченням рейтингів вищих навчальних закладів.
Щодо входження Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка в європейський простір, то ми над цим працювали ще з початку 80-х років минулого століття, і, думаю, що з цим завданням у деякій мірі впорались. Ми маємо тісну співпрацю з більш ніж тридцятьма вищими навчальними закладами та інституціями подібного напрямку за кордоном. Ми маємо співпрацю з ведучими університетами Європи та світу. Наші науковці щороку мають можливість виступати з лекціями і доповідями на наукових семінарах, на найпрестижніших міжнародних конференціях, які проходять не тільки в рамках нашої держави, але і в далекому та близькому зарубіжжі. Наші викладачі є академіками галузевих академій наук. Ми маємо наукову раду з захисту докторських дисертацій. Це єдиний периферійний вищий навчальний заклад в Україні, який має свою докторську раду по захисту. Ми є - один з небагатьох вищих навчальних закладів України - членами Альянсу університетів за демократію. І головне, що нас знають – і за кордоном, і в Україні.
А щодо входження в п’ятсот кращих університетів світу, то це не нам вирішувати. Ми були б раді, якби потрапили туди. Працюємо над цим. Але я думаю, що є вагові категорії, які нам не під силу. Я знаю, що є кращі педагогічні університети в Україні, ніж Дрогобицький. Але, в будь-якому разі, ми будемо рівнятись на кращих.
- Валерію Григоровичу, чому Ви не у владі? Якою би Ви хотіли бачити владу, зокрема, дрогобицьку?
- Я хочу бачити в Дрогобичі таку владу, яка би відповідала слову “влада”, цьому поняттю, яка би дійсно навела порядок у Дрогобичі й не опускала його “нижче плінтуса”, в якому положенні він знаходиться зараз.
Я пам’ятаю 1978 рік, коли ми з дружиною приїхали сюди за розподілом на роботу. Я пишався тим, що потрапив у Дрогобич. Це було полікультурне місто, причому великої ваги культура. Це було красиве місто. Це був районний центр, коли я чогось подібного за все життя не бачив в Україні. І я бачу сьогоднішній Дрогобич. Він стає гіршим з кожним роком на моїх очах.
Я був у владі. Але я побачив, що там порожня балаканина, яка займає багато дорогоцінного часу. Думаю, якщо мій колектив висуне мене, то цього року я піду до влади. Сподіваюсь, що до влади прийдуть люди, які вболівають за Дрогобич, а не продають його і при цьому висувають ультрапатріотичні гасла.
- Якій політичній силі Ви симпатизуєте і кого бачите міським головою Дрогобича?
- Симпатизую “Сильній Україні”, а мером бачу Олексія Радзієвського.
- Що би Ви хотіли побажати дрогобичанам і стебничанам з нагоди Першого вересня?
- Я би хотів, щоб усі батьки, дідусі й бабусі були впевнені в майбутньому своїх онуків і дітей. Хотів би, щоб наша освіта, яка – зі всією відповідальністю кажу - є не найгіршою в Європі та світі, дала ті знання нашому майбутньому поколінню, яке би з гідністю вивело нашу державу в ряди передових країн.
Насамкінець хочу підкреслити те, що як педагог-професіонал вірю в майбутнє України. Я можу судити по тому, що жадоба до знань з кожним роком зростає. Наша молодь хоче навчатись – і навчатись у найпрестижніших вищих навчальних закладах України. Я вдячний молодим людям, які серед усіх вищих навчальних закладів обрали Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка.

Анатолій ВЛАСЮК


Создан 06 сен 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником